Tu a tam si s chutí dáte skleničku a druhý den usednete za volant? V tom případě by součástí vaší výbavy měl být alkohol tester. A to i když neřídíte přímo po jeho požití. Pěkně zavařit tomůže i tzv. zbytkový alkohol.
V České republice platí nulová tolerance alkoholu. Za volant motorista nesmí usednout po požití žádného množství alkoholu. Jsou však země, které jsou k motoristům pod mírným vlivem mnohem více tolerantní. V Polsku, Norsku a Švédsku je tolerováno 0,2 promile, v Litvě 0,4 promile, ve Velké Británii, Lichtenštejnsku a Lucembursku 0,8 promile a na Kypru dokonce 0,9 promile. Abyste si udělali obrázek, jedno rychle vypité pivo může hladinu alkoholu v krvi výšit i na 0,3 promile.
Můžete skončit i za mřížemi
Tresty za řízení pod vlivem nejsou zrovna nízké. Hranice pro trestný čin je hladina 1 promile, která na základě lékařských posudků vylučuje bezpečnou jízdu. Pokud je nižší, je věc řízena jako přestupek. Dobré je rovněž mít na paměti, že řidič byť pod minimálním vlivem nese zodpovědnost i za nehodu, kterou nezpůsobí. A pojišťovna mu nezaplatí jedinou korunu. Veškerá úhrada nákladů spojených s nehodou půjde na jeho konto.
Pozor na zbytkový alkohol
Každého motoristu proto zajímá, za jak dlouho se alkohol z krve odbourá. Dospělý muž o váze kolem 85 kg by půl litru desetistupňového piva měl odbourat zhruba za 2 a čtvrt hodiny. Ženě to trvá zhruba o polovinu déle. Po konzumaci malé lahve vína by za alkohol neměl sedat zhruba 8 hodin a žena 14 hodin. Je to ale velmi individuální. A problematický je i tzv. zbytkový alkohol, který v krvi může zůstat ještě déle.
Otestujte se
Pokud tedy máte za sebou bujarou noc a druhý den plánujete usednout za volant, určitě vám doporučujeme hladinu alkoholu (včetně toho zbytkového) otestovat. Z toho důvodu by součástí vaší výbavy měl být kvalitní alkohol tester. Zdůrazňuje pojem kvalitní. Ten nekvalitní, tedy nepřesný, vám bude k ničemu.
Nejpřesnější alkohol tester na trhu
Jedním z nejpřesnějších testerů dostupných na našem trhu, který se vyrovná tomu policejnímu, je kapesní alkohol tester BACtrack C6, který je vybavený přesným elektrochemickým čidlem (nikoliv méně přesným polovodičovým). Americká společnost BACtrack mimochodem byla první firmou, která v roce 2004 získala povolení od FDA pro uvedení alkohol testerů pro osobní použití. Samotný přístroj je sice maličký, ale i přesto velmi přesný. Přístroj je navíc možné používat s mobilní aplikací, která uživateli poskytne dodatečné údaje, jako odhadovaný čas potřebný k vystřízlivění.