To, že Amazonský prales čelí obrovské zátěži, už asi není pro nikoho žádným tajemstvím. Prales se ocitá stále blíže kolapsu a bodu, ze kterého není cesty zpět. Nová studie potvrzuje, že je situace mnohem horší, než jsme si dosud mysleli. Masivním odlesňování nedává Amazonskému pralesu žádnou budoucnost.
Amazonský prales už nestíhá uhlík absorbovat
Studie publikovaná v časopise Frontiers in Forests and Global Change znepokojivě informuje o tom, že s Amazonským pralesem to vypadá ještě mnohem hůř, než jsme se dosud domnívali. Jde o dosud nejkomplexnější provedenou studii, která se mimo jiné zabývá také tím, jak Amazonský prales ovlivňuje globální klima. Masivní odlesňování, drastické vypalování obrovských částí pralesa a další neurvalá lidská činnost má děsivé následky. Science Alert uvádí, že Amazonský prales produkuje mnohem více skleníkových plynů, než stíhají rostliny a půda absorbovat.
Amazonský prales naší vinou přispívá k oteplování atmosféry
Neurvalým zasahováním do zázraku přírody, jakým Amazonský prales bezpochyby je, samotný prales přispívá k oteplování atmosféry. Na rozdíl od jiných studií, tato studie zkoumá celou amazonských nížinu. Sleduje způsob proudění skleníkových plynů, následný vliv na atmosféru a vliv šílené lidské aktivity na tento koloběh. Jeden z autorů studie Kristofer Covey napsal pro National Geographic. Masivní odlesňování velkých částí pralesa výrazně ovlivňuje schopnost pralesa absorbovat uhlík.
Za oxid uhličitý, oxid dusný i metan si můžeme sami
Velkou část skleníkových plynů tvoří oxid uhličitý. Amazonský prales nyní slouží jako nádrž, která má za úkol uhlík absorbovat. Oxid dusný a metan navíc významně přispívají k oteplování atmosféry. Pokud se však situace urychleně nezmění k lepšímu, do roku 2035 se Amazonský prales stane obrovským zdrojem skleníkových plynů. Bude jich více vypouštět, než jich zvládne absorbovat. Vědci se obávají, že pokud bude pokračovat ilegální těžba dřeva, prales se změní v suchý ekosystém.
Vědci varují před katastrofou
Amazonský prales je obrovský a i pouhá drobná změna v absorpci a produkci skleníkových plynů bude mít na celkové klima zcela katastrofální dopad. Dlouhodobé období sucha snižuje schopnost pralesa absorbovat oxid uhličitý a zvyšuje riziko vzniku požáru. Náhodně vzniklé a nelegálně založené požáry mění spálené rostlinstvo na saze. Částice sazí pohlcují sluneční záření a následkem toho velkou měrou narůstá teplota v atmosféře.
Neschopnost odrážet sluneční záření
Nelegální těžba i odlesňování pro účely zemědělství a průmyslu způsobuje, že prales není schopný odrážet sluneční záření. Ke změnám přispívá velké množství faktorů, které je náročné sledovat a změny v budoucnosti nelze s jistotou předpovědět. Z analýz je však jasné, že je nejvyšší čas se pokusit Amazonský prales zachránit.
Foto: Shutterstock, zdroj: Frontiers in Forests and Global Change