V době, kdy Česká republika trpěla pod nezvládnutou vlnou koronavirové epidemie, se mohlo snad chvíli zdát, že by po říjnových volbách mohl být premiérem přeci jen někdo jiný než Andrej Babiš. Obzvlášť, když hned pět stran dalo své síly dohromady a rozhodlo se vytvořit dvě slibné koalice.
Jenže v tomto případě zůstalo u slova “slibné”. Pravdou je, že uskupení Pirátů a STAN nabralo před časem slušné obrátky a dokázalo obsadit první pozici v předvolebních průzkumech s těsným náskokem nad hnutím ANO.
Jak se ale brzy ukázalo, dál už se nikam neposunuje. Šlo zřejmě o jednorázový efekt spojení dvou opozičních stran, které se v očích jejich potenciálních voličů docela povedlo. Jenže sotva koalice Pirátů se Starosty dostala tento vítaný bonus, začala si pod sebou podřezávat větev.
Média byla najednou plná Ivana Bartoše a Víta Rakušana, kteří už porcovali povolebního medvěda a rozdělovali si resorty. Aby toho nebylo málo, nedokázali se vystříhat nepromyšlených výroků o tom, jak bude nutné zvedat daně, a to třeba i proto, aby mohl mít každý základní nepodmíněný příjem. Do toho se přidaly obligátní diskuze o nemovitostech, jejichž vlastnictví ve větším měřítku Pirátům velmi vadí, a najednou si řada lidí, kteří by tuto koalici volili, zjistila, že s ní vlastně vůbec nesouhlasí. Lze tak důvodně předpokládat, že Piráti a STAN už nikam neporostou, naopak budou klesat, a to i proto, že kromě nepodmíněného příjmu a vyšších daní nenabízejí pro Českou republiku žádnou velkou vizi.
Pak tu máme koalici Spolu tvořenou ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Ta neodstartovala nejlépe a její současný výsledek v předvolebních průzkumech dává dohromady sotva součet preferencí všech tří stran jednotlivě. Tato koalice má přitom co nabídnout a slibuje České republice racionální vládu. Jen jí chybí výrazné osobnosti, což je korunováno nemastným neslaným předsedou Petrem Fialou, který působí extrémně vyčerpaně a není v podstatě vidět. Přesto lze čekat, že koalice Spolu v průzkumech ještě trochu poroste. Mnohem více by se jí ale dařilo s výrazným lídrem.
Andrej Babiš přitom preference svého hnutí udržel i v nejtěžších časech a v současné době se může opřít o slušnou 25% podporu. Je téměř jisté, že brzy zahájí masivní kampaň, která mu nějaký ten bodík v preferencích ještě přidá. Samostatně je hnutí ANO jednoznačně nejsilnější stranou a samo o sobě zřejmě ve volbách dokáže porazit i obě koalice.
Pokud ještě před časem nebylo jasné, s kým by Babiš utvořil příští vládu, v poslední době se mu otevírá několik možností. Předně rychle roste SPD Tomia Okamury, která už je na hranici 13 % hlasů a ještě neřekla poslední slovo. Reálně se může dostat i k 15 %, už jen proto, že má v čele jednoho z mála viditelných a zapamatovatelných politiků. Premiér přitom po volbách už nebude tak vybíravý jako před čtyřmi roky a Okamurovými poslanci rád vezme zavděk. Dalším faktorem je skutečnost, že mezi oběma koalicemi se prohlubují příkopy a jejich povolební spolupráce, což by fakticky znamenalo koalici pěti stran, je stále méně pravděpodobná. Babiš toho může využít a jednu z koalic si vybrat.
Foto: Shutterstock