Spojené státy americké už jsou několik dnů vzhůru nohama. Rozbuškou masivních demonstrací a nepokojů se stala smrt Afroameričana George Floyda, kterému bílý policista klečel na krku tak dlouho, dokud muž nepřestal dýchat.
Zneužité nepokoje
Původní demonstrace za práva Afroameričanů, která jsou podle mnohých v USA potlačována, se ale zvrhla v chaotické násilnosti, ke kterým se nachomýtly kriminální živly. Ti potom rozjeli akce, jež se smyslem a cílem protestů nemají nic společného. Pouze využily chaosu ve městech k rabování obchodů, které probíhá ve velkém stylu. Obvykle se k němu pak přidají i davy jinak “slušných lidí”.
Čtěte také: Rozpojené státy americké
Na sociálních sítích jsou k vidění záznamy neuvěřitelně živelných rabování, například obchodů s obuví nebo potravinami. Problémy se ale nevyhnuly ani prodejcům dražšího zboží. Vyrabováno bylo například několik Apple Storů, přičemž byly ukradeny stovky a tisíce produktů tohoto technologického giganta.
Apple je ale podle všeho na tyto případy dobře připraven. Jak se totiž později ukázalo opět na sociálních sítích, ukradené iPhony začaly zobrazovat dosud neznámý obrázek zamknuté obrazovky, který byl adresován přímo rabujícím.
Funkce, o které se nevědělo
Na displeji kradených iPhonů a dalších produktů Applu se objevila tato zpráva: “Prosíme vraťte tento přístroj do Apple Store. Toto zařízení bylo deaktivováno a je sledováno. Bude upozorněna místní policie.” Přitom je přesně vyznačeno, z jakého obchodu byl telefon zcizen. iPhony zůstávají v tomto režimu a nedají se žádným způsobem aktivovat.
APPLE DISABLED THE PHONES THAT WERE LOOTED pic.twitter.com/9xp1HhOAeR
— mJ (@disposablefilms) May 31, 2020
Dosud bylo o sledovacích schopnostech iPhonů známo jen tolik, že je mohou sledovat sami jejich uživatelé, pokud ho ztratí nebo jim byl zcizen. Mohou ho také na dálku omezeně ovládat, a to za účelem, aby jeho další užívání znemožnili zloději, nebo aby oslovili čestného nálezce s potřebnými informacemi.
Ale jak se zdá, také Apple má možnost iPhony na dálku sledovat a uzamykat. Společnost tak každopádně výrazně omezila dopad rabování. Přišla sice o samotná zařízení, ovšem jejich výroba nestojí zdaleka tolik, jako je jejich prodejní cena. Důležitější ale je, že se znehodnocené přístroje nemohou dostat na trh a neomezí tak poptávku po nových kouscích.
Rabování a nepokoje Applu a dalším firmám přesto škodí. Po koronavirové krizi už se konečně chystaly na běžný provoz, ale teď musely v mnoha případech opět zavřít své brány.
Foto: Freepik