Nařídit lidem povinné nošení roušek nemusí být tak snadné, jak si vlády různých evropských zemí představují. Poukazovali na to už čeští ústavní právníci a teď způsobilo v sousedním Německu poprask rozhodnutí správního soudu v Düsseldorfu, který dal za pravdu žalujícími architektovi Johannesovi Elgelhardtovi v tom, že nemusí nosit roušku. Vysvětlil to tím, že ve formulaci nařízení shledal chyby odporující ústavě.
Lidé jsou vynervovaní k smrti
“Šel jsem před soud kvůli zjevné protiprávnosti tohoto nařízení,” vysvětlil Johannes Engelhardt deníku Bild.de. Přestože však vyhrál, ze zviditelnění příliš velkou radost nemá, protože to s sebou přineslo velmi negativní důsledky. Žalobci totiž od té doby hrozí různí anonymové. “Co mě příliš netěší, je skutečnost, že se jako společnost stále více obracíme proti sobě. Dostal jsem také výhrůžku, ve které mi někdo hrozí, že když mě potká na ulici, tak mě umlátí k smrti. To ukazuje kousek důsledků tohoto nařízení a také to, jakým způsobem s touto nemocí zacházejí média,” uvedl Engelhardt.
Podle stěžovatele jsou jeho spoluobčané vynervovaní k smrti, trpí strachovou neurózou a psychózou. Ve svých sousedech vidí v důsledku nebezpečné lidi. Právě to Johannesi Engelhardtovi vadí ze všeho nejvíce a proti tomu se ohradil. Tedy, že lidé mají před sebou strach a schovávají se.
Roušky škodí zdraví, říká
Přiznává však, že mu chodí také vzkazy podpory a u mnoha svých spoluobčanů našel pochopení. “Není dokázáno, že nošení roušky nějakým způsobem pomáhá v řešení pandemie. Je však dokázáno, že neustálé nošení roušky škodí zdraví,” argumentuje Engelhardt. V tomto ohledu však vyjadřuje především domněnky a svůj světonázor. Ve skutečnosti už se objevila řada studií, které rouškám efekt přikládají.
Na rozhodnutí správního soudu město Düsseldorf, jehož vyhlášky se řízení týkalo, zareagovalo úpravou opatření, v jehož důsledku lidé stále roušky nosit musí. Této povinnosti byl zatím zbaven pouze Johannes Engelhardt.
Foto: Freepik