Vesmír je plný záhad a nevíme, co na nás v jeho temných hlubinách číhá. V posledních desítkách let jsme však udělali velký posun v tom, co víme o našem nejbližším vesmírném okolí. A tak už dnes můžeme předpovídat, že přijde den, kdy se naše Mléčná dráha střetne s galaxií Andromeda.
Náraz a vznik nové galaxie
Tělesa i celé galaxie se ve vesmíru pohybují, to už víme dávno. A Andromeda se posouvá poměrně velkou rychlostí k nám. Ne že bychom se my nebo snad naši vnuci museli obávat – Andromeda se dostane do naší blízkosti až za nějaké čtyři miliardy pozemských let.
Potom se obě galaxie střetnou a dojde k jejich postupnému splývání. Za další dvě miliardy let se ustálí nová galaxie, vzniklá spojením těch dvou. Sice se to stane až za opravdu dlouhou dobu, přesto už si lidé pro novou galaxii našli pojmenování – Milkomeda.
Jak se srážejí galaxie
Když do sebe narazí dvě galaxie, neznamená to, že se hned budou střetávat planety a dojde ke srážce podobné té automobilové. Pro případný život na planetách či pro samotná vesmírná tělesa budou největším problémem velké gravitační anomálie, které potrvají do doby, než se galaxie spojí a ustálí.
Pro nějakého vesmírného pozorovatele může být srážka galaxií velmi vzrušující podívanou. Těsně před srážkou se totiž z okrajů galaxií vylétnou miriády hvězd a vytvoří světelné slapové chvosty, které se mohou proměnit ve fascinující obrazy.
Naše sluneční soustava bude na okraji dění
Naše Slunce bude v té době pravděpodobně ještě existovat, ale větší část svého života už bude mít za sebou. Po srážce galaxií ho bude čekat zhruba jedna až dvě miliardy pozemských let existence. Naše Slunce a sluneční soustava by měly být spíše mimo centrum hlavního dění – v nové obří galaxii budou postaveny hodně daleko od středu. Není úplně pravděpodobné, že by se lidstvo tohoto okamžiku dožilo, nicméně i kdyby se tak stalo, museli by naši potomci již žít na jiných planetách, protože Země už bude v té době neobyvatelná.
Foto: Shutterstock, zdroj: Tech.hindustantimes, Iopscience, Earthsky
O tom vím z neščetného množství astronomických dokumentu!!!!!!!!