Ministerstvo financí má v poslední době napilno. Kromě toho, že rozděluje půl bilionu korun, o které se navýšil schodek státního rozpočtu, ale navíc spolupřipravuje změny daní a důchodů, které se občanů dotknou už příští rok. Zatímco zrušení superhrubé mzdy a vysoké navýšení starobních penzí mají společné to, že významně zatíží výdajovou stránku rozpočtu, už se objevil první návrh, jak tento stav trochu vyrovnat. Podle ministryně Aleny Schillerové je na čase uvažovat o neoblíbené progresivní dani z příjmu.
Zavedení progrese doprovodí zrušení solidarity
Zatímco díky zrušení superhrubé mzdy by si všichni zaměstnanci polepšili o tisíce korun, pokud by došlo k zavedení progrese, byla by to velmi špatná zpráva pro ty nadprůměrně vydělávající. Rázem by na výplatní pásce v kolonce čistá mzda viděli o poznání nižší číslo.
Také zvýšení daní pro bohaté chce vláda zaobalit do přeci jen schůdnějšího balíčku. Alena Schillerová pro Lidové noviny prozradila, že návrh by pravděpodobně obsahoval zrušení takzvané solidární daně. Ta byla zavedena v době ekonomické krize s tím, že později bude opět zrušena. To se ale nikdy nestalo, a tak lidé vydělávající čtyřnásobek průměrné mzdy dodnes platí navíc tuto 7% daň. V tomto případě jde navíc o nesystémovou daň, která měla z daňového řádu dávno zmizet. Spolu se zavedením progresivní daně se otevírá cesta, jak to učinit.
Drahé vládní plány
Schillerová připouští, že důvodem úvah o progresivním zdanění je především zrušení superhrubé mzdy, které v posledních týdnech vehementně prosazuje předseda vlády Andrej Babiš. Problém tohoto zrušení spočívá v tom, že by státní kasu zatížil přibližně o 90 miliard korun navíc. Nejvíce by z něj profitovali právě lidé s vyššími příjmy, kterým by na účet chodila výrazně vyšší částka než dosud. Také ekonomové upozorňovali na to, že taková úleva bohatým nedává v současné době příliš smysl.
“Jediná cesta je progresivní zdanění. Nevidím důvod, aby vysokopříjmoví lidé platili 15 procent. Tím se nám strašně rozevřou nůžky mezi tím, kolik kdo na zrušení superhrubé mzdy a snížení rovné daně vydělá. Kdybyste měla průměrnou mzdu 35 tisíc korun, zaplatíte na daních o zhruba 1 700 korun měsíčně méně. A čím bude váš plat vyšší, tím více na změně vyděláte,” prozradila Alena Schillerová v rozhovoru pro Lidové noviny.
Ministryně financí naopak jasně odmítá návrh sociální demokracie, která by ráda zavedla bankovní daň. “My přece nebudeme rok před skončením vládního mandátu měnit podmínky. A buďme rádi, že máme zdravý bankovní sektor. Je to jedna z obrovských výhod Česka během této bezprecedentní krize, vedle zdravých veřejných financí,“ uvedla Schillerová.
Foto: vlada.cz