Když nezabraly nadějné léky, upnuly se největší naděje pro boj s koronavirem k vakcínám, kterých vzniká hned několik desítek a z nichž některé už jsou ve finální fázi testování, těsně před začátkem distribuce k lékařům, kteří je potom budou moct aplikovat lidem ve velkém.
Vakcína bude nejdříve v USA
Mnozí doufali, že vakcíny budou k dispozici už na konci léta, aby mohly být aplikovány lidem ještě před očekávanou podzimní vlnou koronavirové epidemie. Mnohé látky však začaly klopýtat a jejich uvedení na trh se neustále odkládalo. Někteří už pomalu začali propadat skepsi ohledně toho, zda je skutečně možné vakcínu vyvinout v takto krátkém čase, když standardně vývoj podobných látek trval deset let.
V posledních dnech se ukázalo, že pravděpodobným vítězem klání o první účinnou a skutečně bezpečnou vakcínu bude ta od konsorcia americké společnosti Pfizer a německého start-upu BioNTech. Firmy už informovaly o tom, že třetí a závěrečná fáze klinických testů dopadla na výbornou a že vakcína spustila imunitní odpověď u celých 90 % dobrovolníků, jimž byla podána. To je nadstandardně dobrý výsledek. Dosud se počítalo s tím, že první vakcíny by mohly mít účinnost kolem 60 %. I takové by přitom bylo vhodné použít.
Pfizer už začal s výrobou vakcíny do zásoby, přičemž povolení pro uvedení na trh se očekává v příštích týdnech. Americká vláda však s touto společností uzavřela dohodu o tom, že první várky budou určeny pouze pro americký trh. Také proto se úspěšnými výsledky klinických testů tolik chvástal americký prezident Donald Trump a litoval toho, že nebyly zveřejněny před prezidentskými volbami. Na další várky má nárok Velká Británie. Teprve pak se do řady zájemců se svou objednávkou zařadila Evropská unie a tedy i Česká republika, jež má právo na poměrnou část vakcín.
Příští rok bude ještě složitý
Zakladatel společnosti BioNTech Ugar Sahin nyní poněkud mírní počáteční nadšení vyvolané informacemi o úspěšné vakcíně. Výsledky testů pochopitelně nezpochybňuje, ale upozorňuje na to, že svět se rozhodně nevrátí do starých kolejích v příštích měsících, jak si mnozí představují. Přinejmenším do léta budeme muset přežívat v krizovém režimu, kdy se budou zavádět a pak opět uvolňovat různá opatření.
Ugar Sahin říká, že vakcína by se na trh mohla dostat na sklonku tohoto, případně na začátku příštího roku. Do dubna roku 2021 by firmy mohly vyprodukovat celkem 300 milionů dávek, které už by se distribuovaly smluvním zákazníkům po světě.
Nějaký čas ale bude trvat, než se efekt očkování skutečně projeví. “Míra infekce poklesne v průběhu léta. Důležité ale je, že budeme mít vysokou proočkovanost do podzimu a zimy,” řekl pro BBC profesor Sahin. “Jsem si jistý, že účinnost vakcíny bude minimálně 50 %. Nezapomínejme ale na to, že i to může vést k dramatickému šíření pandemie.” Sahin těmito slovy trochu zapochyboval o tom, zda se v reálu projeví ona 90% deklarovaná účinnost vakcíny a připravuje veřejnost na to, že by to mohlo být méně.
Na rozdíl od dalších chystaných vakcín, které vyžadují dvě dávky s odstupem čtrnácti dnů, by v případě té od Pfizeru měla stačit dávka pouze jedna. Velkou otázkou však je, jak dlouho vydrží takto získaná imunita a kdy bude třeba očkování zopakovat.
Foto: Freepik