Českou republiku těžce zkouší už britská mutace koronaviru, která se přitom zatím vyznačuje pouze tím, že je více infekční. Proto přestávají stačit stávající opatření, a to v době, kdy už jsme se domnívali, že se začne rozvolňovat. Namísto toho je ve hře omezení pohybu osob.
Jenže to podle všeho není nic proti tomu, co nás zřejmě čeká. Jako větší nebezpečí se v současné době jeví takzvaná jihoafrická mutace. V jejím případě se totiž koronavirus vyvinul do podoby, která dokáže obejít imunitu, ať už získanou proděláním nemoci nebo očkováním. Ostatně, JAR už stáhl z oběhu vakcínu AstraZeneca, která se ukázala být proti této mutaci neúčinná. Je bohužel pravděpodobné, že podobně na tom budou i ostatní současné vakcíny.
“Dá se očekávat, že bude docházet k reinfekcím pacientů,” uvedl podle serveru idnes.cz imunolog Zdeněk Hel na adresu jihoafrické mutace. Ta už byla zachycena v okolních zemích, jako je Německo či Rakousko a zřejmě jediným důvodem, proč se zatím oficiálně nevyskytuje v České republice, je ten, že se zde vzorky sekvenují jen velmi výjimečně. Podle imunologa Hela je tato mutace problematická hlavně v tom, že v jejím případě protilátky fungují desetkrát až třicetkrát méně. Pokud jde o ty získané očkováním, potom šestkrát až osmkrát méně.
V České republice je zatím na pořadu dne šíření britské mutace koronaviru. Podle imunologa Zdeňka Hela neexistuje způsob, jak její šíření zastavit. Brzy se tak stane dominantním kmenem. Její riziko spočívá v tom, že je podle různých odhadů o 30 až 70 procent nakažlivější než dosud přítomné mutace.
Je prakticky jisté, že britská mutace opět dostane do úzkých systém trasování, který se od října loňského roku ani pořádně nevzpamatoval. Lidé své kontakty už ani nehlásí, aby je neodeslali rovnou do karantény. V souvislosti s britskou mutací se přitom mluví o tom, že přestane platit časový limit 15 minut na rizikový kontakt a za rizikový bude nově považován každý kontakt. Lidé by tak teoreticky měli hlásit více setkání. Podle odborníků se tak ale zřejmě nestane, protože už dnes každý pozitivně testovaný člověk hlásí v průměru pouhý jeden kontakt. To by z nás podle šéfa lékařské komory Milana Kubka dělalo národ poustevníků.
Foto: Shutterstock