Premiér Andrej Babiš trvá na tom, že Pirátská strana představuje pro Českou republiku nebezpečí z hlediska postoje vůči migrantům. Piráti od něj požadovali za jeho výroky omluvu. Té se však nedočkají, a tak zřejmě dojde k žalobě z jejich strany na předsedu vlády.
Andrej Babiš k této příležitosti zveřejnil svůj komentář v deníku Právo, ve kterém se obšírně zabývá tématem ilegální migrace, z jejíhož tolerování a podporování Piráty osočil.
Podle něj se dnes může každý v Evropě přesvědčit, kam vede nezvládnutá migrace. Poukázal na to, že v Německu se tolerují dětské sňatky či mnohoženství, zatímco ve Velké Británii existují paralelní islámské soudy. Ve Francii se potom situace zcela vymkla z rukou, o čemž svědčí brutální násilné útoky.
“To všechno se v Evropě reálně děje a dost možná se bude dít častěji. Podle některých propočtů totiž Nizozemsko bude většinově muslimské v roce 2044 a Švédsko v roce 2026. To jsou bohužel fakta,” uvedl premiér ve svém komentáři. On sám prý nikdy nedopustí, aby se něco podobného stalo i v České republice.
“Piráti mají zcela opačný názor. A že nemají v tomto ohledu čisté svědomí, jasně dokazuje to, že se záměrně vyhýbají debatě o třech bodech, které naprostá většina našich občanů odmítá,” píše dále Babiš.
Premiér také připomněl, že předseda Pirátské strany Ivan Bartoš v roce 2009 podporoval migraci jako přirozenou věc. Teď sice otočil, ale Babiš připomíná, že v té době už bylo Bartošovi 29 let a těžko tak lze tato slova svádět jen na mladickou nerozvážnost.
Piráti také v roce 2019 podle premiéra v Evropském parlamentu hlasovali pro záchranu migrantů ve Středozemním moři, což bylo víceméně jen podporou neziskových organizací, kteří “loví migranty u afrického pobřeží”. Piráti také vyzývají k přijetí Globálního paktu OSN o migraci, který Babišova vláda odmítla.
Podle Babiše také Piráti chtějí, aby o migraci nerozhodovala česká vláda, ale evropské instituce. Zároveň poukázal na to, že tato strana o migraci záměrně příliš nemluví a obvykle se omezuje pouze na to, že “odmítá kvóty”, které už jsou však mimo hru a není proto co odmítat.
Foto: Shutterstock