Ministerstvo zdravotnictví se otřásá v základech, byť nový ministr Petr Arenberger působí velmi mírným a konsenzuálním dojmem. Podle dostupných informací však resort pod vedením Jana Blatného vůbec nefungoval, a proto je třeba udělat řadu změn, především těch personálních.
V současné době prochází revizí celá politika ministerstva zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš přiznal, co v poslední době tvrdila celá řada expertů. V České republice se promořovalo. “Měl jsem zásadní problém s jedním ze spolupracovníků pana Blatného, který tady podle mého názoru v lednu a únoru deklaroval promořování, které se mi zásadně nelíbilo, a také vyjadřoval zásadní nesouhlas s nákupem protilátkových záležitostí. Na tom jsme měli velkou neshodu,” uvedl premiér Babiš na tiskové konferenci.
Ačkoliv daného člověka nejmenoval, jde o nejbližšího spolupracovníka Jana Blatného, jeho náměstka Vladimíra Černého. Ten se podobně jako jeho nadřízený dopouštěl necitlivých až skandálních výroků. Právě on se měl dlouhou dobu domnívat, že nejlepší bude, pokud se Češi koronavirem postupně promoří. Jenže celé se to vymklo z rukou a v březnu vážně hrozilo, že zkolabuje zdravotní péče, což potom ostatně Blatný s Černým přiznali.
Náměstek Vladimír Černý, kterého do funkce Blatný jmenoval loni v listopadu, oznámil, že na ministerstvu zdravotnictví končí z vlastní vůle. Učinil tak dříve, než mohl být odvolán.
Jeho konec kvituje i odborná veřejnost. “Je to člověk, který nese určitý díl zodpovědnosti za to, co se v Česku během podzimu stalo. Já ho mám v mobilu uloženého jako hlavní promořovač,” uvedl pro Lidové noviny imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.
Názory Vladimíra Černého na epidemii lze vyčíst i z dokumentů ministerstva zdravotnictví. “Postupné prosazování systémových opatření navrhovaných MZ a vedoucích ke snižování vnímavosti populace vůči onemocnění covid-19 (tzv. přirozená imunizace) považujeme za odborně správný postup a předpoklad obnovení ekonomiky a normálního života občanů,” píše se například v dokumentu Opatření vedoucí ke snižování vnímavosti populace vůči onemocnění covid-19. Nešlo o nic jiného než přirozenou imunizaci občanů, tedy takzvané promořování.
Když se situace vymkla z rukou, vystoupil Vladimír Černý s prohlášením, ve kterém deklaroval, že současný stav není ničí vina. “Můj názor je, že kdyby byl u moci kdokoliv jiný, bude situace stejná. Neexistují průkazná data o trvající účinnosti lockdownů. Za epidemii nemůže nikdo. Je to biologický fenomén, který vznikl, protože je tady virus,” uvedl Černý na konci února, kdy s kamennou tváří oznamoval, že nemocnice nebudou schopny držet běžný standard péče.
Foto: Shutterstock