Zdá se, že české ovoce se pomalu, ale jistě stává luxusním zbožím, které si bude moci dovolit pouze málokdo. Symbolem jeho zdražování se v posledních měsících stávají jablka. Za ta česká dnes není výjimkou platit ani 40 korun za kilogram. Podobně je na tom přitom další tradičně české ovoce jako hrušky, švestky nebo třeba broskve. Naopak pohled na cenu exotického ovoce, zejména pak banánů, ale třeba i ananasu, často příjemně překvapí.
V současné době je možné v různých akcích obchodních řetězců pořídit banány i za 14,90 Kč za kilogram. Jde přitom o historicky nízké ceny tohoto oblíbeného ovoce, které mají Češi dlouhodobě v oblibě a berou ho tak trochu za “vlastní”. Ve skutečnosti k nim ale putuje často přes půl zeměkoule.
“Česko je banánová velmoc. Máme mnoho skladů, kde banány dozrávají, a je možné, že jich dozrálo až příliš, je to tedy vztah nabídky a poptávky. Cena se navíc odvíjí od sklizně,” vysvětlil pro deník Blesk agrární analytik Petr Havel. Sklizeň banánů se podle všeho povedla. “Naše cena banánů se odvíjí od tržní ceny na evropském trhu. Ta byla nižší během celého léta oproti loňskému roku,” upřesnila mluvčí Kauflandu Renata Maierl.
Zato čeští zemědělci opět zaplavili média stížnostmi na počasí. Zatímco v minulých letech je trápila příliš velká horka, pro Českou republiku nezvyklá, problém pro ně byl i letošní návrat počasí “k normálu”, kdy si pro změnu stěžovali na chlad. “Například úrodu broskví nebo meruněk negativně ovlivnilo velmi chladné jaro a mrazy. Vlivem pandemie koronaviru se někteří pěstitelé potýkají s nedostatkem personálu. Zároveň v průběhu léta někteří byli zasaženi požáry,” vysvětlil problémy zemědělců mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík.
Zemědělci však přikládají ještě jeden důvod. Pěstování tradičního ovoce se jim nevyplácí, a tak od něj mnozí ustupují. “Česko je dlouhodobě v pěstování například švestek, jablek a hrušek nesoběstačné. Je to z jediného prostého důvodu. Obchodní řetězce nechtějí platit a kupují raději levnější zboží ze zahraničí. Tím pádem se našim pěstitelům pěstování tolik nevyplácí,“ uvedl předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Foto: Shutterstock
V Čr jsou prodejci zloději jeden jako druhý !!! Jak je možné že x věcí je v Německu levnější než v Čr ? Od prášku na praní saponáty na mytí nádobí přes Nutellu až po kuřecí čtvrtky ? Nákup víkend zcela totožných věcí vyjde v Německu o 264kč levněji než v supermarketu na České straně !!
Jó, v Německu tržní hospodářství funguje. Tam si obchodní řetězce nedovolí uzavřít mezi sebou kartel, diktující dodavatelům nízké ceny odkupu zboží (pod výrobními náklady) a zákazníkům nekřesťansky vysoké ceny. Hned by po nich státní orgány Německa tvrdě šly. U nás si zahraniční řetězce tohle dovolit můžou a pěkně si to tu rozdělili aby na nízkých cenách odkupu od dodavatelů a nekřesťanských cenách prodeje vydělali všichni majland. Proč by si to nedovolili, když jim to český stát, plný úplatných úředníků toleruje, že? Obchodní řetězce si na nás potom sanují nízké zisky a ztráty v Německu.
Stačí porovnat marži, kterou mají cizí obchodní řetězce v Německu a u nás.
Mají DPH na potraviny 5%, náš stát je drahý
Bohužel s Vámi musím souhlasit. Když tuším, Černé ovce dělaly kontrolu cen v DM v Německu a u nás, v Německu byly cenny nižší. Prý protože tam je větší obrat. Bohužel reportér se nezeptal, jak je to možné, když v Německu jsou platy 4x vyšší. Pak by to ani zvýšený obrat nevykryl. Ale kdyby ceny snížili v poměru k platům, obrat by se jim patřičně zvedl.
Chudáci zemědělci, v životě asi neslyšeli o přímém prodeji bez obchodních řetězců. Jako letos na přelomu května a června začali plakat, že mají plné velkosklady brambor. Za celou zimu jsem nikde nezahlédl jedinou nabídku na jejich prodej z těchto skladů. Zájem lidí by byl, ale není zájem zemědělců. Pro ně je slovo reklama buď cizí nebo sprosté.
V dubnu zemědělci měli reklamy v médiích na přímý prodej brambor bez prostředníků, např. v agroprodejnách Rynek. Daly se koupit i za tři koruny kilo. Sám jsem tu nabídku využil a ty brambory byly fakt výtečné, jako z vlastní zahrádky. https://cnn.iprima.cz/zemedelci-maji-prebytek-brambor-a-poradaji-vyprodej-kde-koupite-kilo-za-tri-koruny-23054
Možná jsem se spletl v a reklama byla opravdu o něco dříve, než jsem uvedl. Nic to nemění na tom, že brambory se sklízí již v říjnu a do Vámi uváděného dubna uteklo půl roku. Na jaře už jim teklo do bot, protože měli plné sklady a nová úroda na dohled.Celou zimu prochrápali. Další věc je, že musí své produkty přiblížit lidem. Brambory za 3 Kč jsou zajímavé pro člověka, který nebydlí daleko zdroje. Ve chvíli, kdy to mám k nejbližšímu prodeji 60km, to ztrácí smysl. Ať je raději dají třeba za 8 Kč, ale dovezou lidem do měst.
Je to zcela odlišná činnost a dokážu si přčdstavit, že sedlák, který má vynikající brambory, nedokáže dát dohromady jinou reklamu než “brambory přímo z pole” a dát si ji před barák. Tady by mohl jednoznačně pomoci stát.
Proč stát, na co mají Agrární komoru, tu tlupu darmožroutů? Jenom od nich slyšíme – bylo sucho, zdražíme nebo bylo mokro, moc nebo málo svítilo sluníčko zdražíme, rostou nám náklady zdražíme. Pro zemědělce nedělají nic.
A co je Agrární komora?
špatně jste se díval. ty nabídky byly
Možná v bramborářských oblastech nebo velkých městech. V mém okolí ani jedna. Nepočítám letáky obchodních řetězců, které asi myslíte Vy. Dávat nabídky někdy v dubnu na staré brambory, když už jsou k mání i nové, je nesmysl.
U nás třeba někteří prodávají. Taky mám ve sklepě pár pytlů a taky to není ze supermarketu. A nemusela jsem nijak pracně nahánět. Prostě jel zvolna s dodávkou ulicemi, a kde někoho viděl, nabízel. Ale proč ne. Měl fakt kvalitní brambory a zeleninu a levnější než v supermarketu. On prodal a já mám lepší brambory, spokojení oba.
Taky bych koupil, bohužel u nás chybí nabídka.
Až budou naši zemědělci dostávat takové dotace jako pěstitelé banánu v ekvádoru tak bude taky levno nebo né?
jo dotace v Ekvadoru to je věc,dejte si na hlavu obklad.
Stačily by stejné dotace, jako ve Francii, Španělsku, nebo v Německu. Z východního bloku si takové dotace vydupali jenom Poláci.
no, za ty levné banány, pomeranče a mandarinky se cinkalo klíči
Ne mi jsme cinkali,aby nebyly popravy,koncentrační tábory,ostnaté dráty na hranicích ,cenzura,nedostatek nejzákladnějších potřeb. To vy komunisté stále dokola melete o banánech
Naši zemědělci pořád jen brečí. Jeden rok horko, další rok zima, pak zase prší. Druhou věcí je fakt, že dnes bez všemocných dotací se nikdo ani neuprdne. O nákupní politice či spíše vyděračství nadnárodních obchodních řetězců asi také není třeba diskutovat. Prostě vítejte v EU ráji!!!
Dotace, to je zlo a taky odpověď na toto. Pracoval jsem léta jako ing. v zemědělství a bylo nám vytýkáno po revoluci, že vyrábíme příliš drahé vepřové. Teď se přesně nepamatuju ty ceny, ale asi takhle. Český výrobce dodával vepřové cca 50,- Kč za kg, ale německý za 35,- Kč za kg. Jenže ten německý dostal od svého státu na 1 kg 35,- Kč dotaci a ten český nic. No pak je nemůžete postavit ne jeden trh.
Máme na Znojemsku v teplé poloze zahrádku se třemi meruňkami (stromy), letos jsme sklidili celé čtyři plody.