Nemilou chybu si připsal na konto zaměstnanec americké banky Citibank. Na konto hedgeového fondu Brigade Capital omylem odeslal částku 175 milionů dolarů, tedy necelých 4 miliard korun. Zamýšlel však poslat jen zlomek, a to 1,5 milionů dolarů. Fond nicméně odmítá rozdíl vrátit.
Fond použil peníze na umoření dluhu
Celý případ je trochu složitější, protože Citibank byla najata kosmetickou společností Revlon, aby restrukturalizovala její dluh. Banka tak chtěla uhradit část dluhu právě fondu Brigade Capital. Jenže poslala výrazně více. Manažeři fondu toho zjevně využili, protože Revlon jim dlužil velkou částku a bylo otázkou, zda by firma v problémech všechny peníze dokázala někdy vrátit. Podle serveru CNN tak hedgeový fond zaúčtoval celou částku jako splátku dluhu a odmítá ji vrátit.
Nešlo přitom o jediný případ spojený s touto restrukturalizací. Jak vyšlo na povrch, Citibank věřitelům Revlonu celkem rozeslala 900 milionů dolarů. Správně to ale mělo být mnohem méně. Někteří rozdíl vrátili, jiní to ale odmítají, a to právě ze stejných důvodů jako Brigade Capital.
Příliš velké sousto
Kosmetická společnost Revlon si v roce 2016 ukousla příliš velké sousto, když za 1,8 miliardy dolarů koupila konkurenční firmu Elizabeth Arden. Prostředky na akvizici si půjčila, mimo jiné právě od fondu Brigade Capital. Fúze dávala smysl, ale koronavirová epidemie definitivně ukázala, že to přeci jen asi nebylo šťastné rozhodnutí.
Revlon se rozhodl svou situaci řešit restrukturalizací dluhu, na čemž začal spolupracovat právě se Citibank. Ta však zjevně celou věc neuchopila úplně správně. Nakonec bance nezbylo než se obrátit na soudy. Ty předběžně rozhodly o tom, aby Brigade Capital a další peníze vrátili nebo je alespoň nepoužívali do chvíle, než proběhne hlavní soudní líčení, které je nařízeno na 31. srpna.
Nutno dodat, že v tomto případě jde o prostředky samotné Citibank, nikoliv Revlonu. Podle jejích představitelů je chování fondu těžko uvěřitelné. “Cokoliv jiného než vrácení peněz by ohrozil stabilitu bankovního systému a odměnil by podvodné subjekty, které vydělávají na provozních chybách,” uvádí banka ve své žalobě.
Foto: Freepik