Tento příběh dává jasné varování, že by lidé neměli bezbřeze důvěřovat svým bankéřům a bankám. I od nich se totiž mohou někdy dočkat nepěkného podvodu, který je může připravit o celý majetek. Jeden takový případ se bohužel odehrál v České republice v rámci jedné velmi významné banky.
Nehorázné jednání
Vysoce postavený manažer Raiffeisenbank okradl movitou seniorku z Itálie o téměř 90 milionů korun. Působí to jako příběh z divokých devadesátek, případně z úplně jiných zemí než je Česko, ale bohužel se tu odehrál teprve před pár lety.
Jeho hlavní postavou je Petr Vitásek, který působil jako ředitel privátního bankovnictví Raiffeisenbank. Navzdory tomu, že zastával pozici s měsíční odměnou 1,6 milionu korun a jeho majetek se počítal pravděpodobně na stovky milionů korun, neváhal podvodem vylákat obrovskou částku právě od seniorky, která vykazovala znaky dezorientace.
Pro 86letou seniorku Vitásek připravil velmi komplikované investiční schéma, ze kterého měla údajně těžit až ve svých sto letech, což už je samo o sobě diskutabilní rozhodnutí, nehledě na to, že žena se do té doby investicím spíše vyhýbala a své finance spravovala konzervativně.
Ve skutečnosti by žádné zhodnocení stejně nepřišlo, protože dotyčná sice podepsala dokumenty, které měly převést peníze do české pobočky Raiffeisenbank, ovšem ve skutečnosti putovaly na nejrůznější offshorové účty a poletovaly všude po světě. Nakonec skončily mimo jiné i v Česku, kde je někdo vybral postupně z bankomatu. Tam finanční stopa logicky končí.
Hned bylo jasno
Vyšetřovatelé ale měli poměrně jasno v tom, že podvod spáchal právě Vitásek, který byl teď odsouzen k trestu odnětí svobody v délce šesti let. A podle soudkyně jde o trest velmi mírný.
Je přitom zajímavé, že dotyčný musí zaplatit pokutu ve výši pouhých 20 milionů korun, přestože zcizil mnohem více. Byl mu také uložen zákaz pracovat v bankovnictví v délce 10 let. Tam by se však nabízelo, aby tento člověk už nikdy nesměl spravovat nikomu finance.
Raiffeisenbank Vitáska po odhalení podvodu vyhodila a seniorce musela vyplatit částku ve výši 2,1 milionu euro, tedy přibližně padesát milionů korun. Zbytek musí vymáhat v civilním procesu.
Foto: Shutterstock