Obyčejní lidé v České republice musí řešit další velkou nepříjemnost. Jdou proti nim totiž jejich vlastní banky, které najednou zajímá, odkud klienti berou peníze, kam je posílají a jak s nimi obecně nakládají. Mnozí to považují za narušování bankovního tajemství a začínají toho mít skutečně plné zuby.
Klienti mají nepříjemné hovory
“Jednou mi nečekaně volal bankéř a podivným hlasem začal zjišťovat, odkud mi přišlo několik stovek tisíc korun na můj účet. Doptával se také na další transakce, které jsem dělal a kdy jsem posílal peníze do zahraničí,” říká pan Michal na konto jedné z velkých českých bank. “Vůbec mi přitom nechtěl sdělit, čeho jsem se měl dopustit a proč tyto informace zjišťuje. Samozřejmě jsem nedělal nic nekalého a vše vysvětlil. Musím ale říct, že mě to nepříjemně zaskočilo, protože potom nenásledovala už žádná odezva.“
Banky v Česku jsou pod stále silnější regulací České národní banky, která v tomto ohledu spíše jen plní pokyny, které přicházejí z Evropské unie. Dozor nad finančními transakcemi je stále větší a v poslední době hodně dopadá i na úplně běžné klienty, kteří na svých účtech dělají běžné operace.
Některé banky jsou v plnění regulace přísnější než jiné. Těm se to ale může pěkně vymstít, protože pokud nedělají vše dle přísných pravidel, dostanou od ČNB pokutu, která není vůbec malá. Například Fio Banka teď dostala sankci téměř 10 milionů korun, a to právě kvůli porušení zákona proti praní špinavých peněz.
Berte to vážně
Není tedy divu, že se potom banky snaží chovat až proaktivně, což může být mnohdy otravné. “Normálně mi volali a ptali se mě, odkud mi chodí peníze. Jediný příjem mám přitom ze zaměstnání, to snad pro ně nemůže být tak těžké dohledat, aniž by mě takto obtěžovali,” diví se zase paní Magdaléna z Prahy.
Někdy skutečně dochází ke kuriózním situacím, které může klient vnímat až jako srandovně neuvěřitelné. Ale dejte si dobrý pozor, co na takové otázky bankéři, případně pracovníkovi příslušného oddělení banky odpovídáte. Pakliže tento totiž usoudí, že se odpovědi vyhýbáte nebo je pro něj nedostatečná, může to mít pro vás nepříjemné následky.
Čtěte také: Velká česká banka tvrdě tlačí na důchodce. Musí udělat nevýhodnou věc, je to naprosto otřesné
V takovém případě může totiž váš případ postoupit Finančně analytickému útvaru, který zkoumá toky peněz v České republice. A také to běžně končí tak, že vám banka vypoví veškeré účty a služby, které u ní máte. To může mimo jiné znamenat i zesplatnění hypotéky, kterou byste v takovém případě museli refinancovat jinde, což nemusí být v daný moment jednoduché.
Foto: Shutterstock
A co je bance do toho jaký mám zůstatek svého účtu. Doposud to bývalo zákonným tajemstvím mezi bankou a jejími klienty. A co absolutně nepochopím co je jim po tom jaké mě jdou příchozí platby na účet a odkud a ještě k tomu jaké částky. To co poslední dobou z*******á EU navrhuje a uzákoňuje je největší podraz a hyenismus vůči úplně obyčejným lidem. Osobně jsem pro odchod Česka z EU!!! Protože to co EU pořád nového navrhuje je fakt daleko hodně za hranou!!!
Neboj, akorát nějaká krava chce nasrat lidi
Je na čase aby si lidi vybrali veškerou hotovost a nechali banky krachnout.Nikdo nám nebude diktovat jak nakládáme s vlastními penězi.
Přesně nic jim potom není,můžou být rádi, že tam vůbec nějaký peníze máme zatím ještě uložený
,,,,,abyste se nemýlil, protože stát může udělat také měnovou reformu (jako by nestačila ta inflace) a nebudete mít nic.