Když se mluví o úsporách lidí v České republice, obvykle je to zabarveno do nepříliš pozitivních konotací. Nejrůznější průzkumy tvrdily, že průměrný Čech má problém zaplatit jakýkoliv mimořádný výdaj, třeba když se mu rozbije pračka a potřebuje si koupit novou. Mluvilo se také o tom, že si lidé půjčují od bank a nebankovních společností peníze na dovolenou.
Peníze jsou v bankách
Jenže realita bude přeci jen trochu někde jinde. Stačí totiž pohled na to, jak dle České národní banky rostou úložky na bankovních účtech. To je sice velmi zkreslený obrázek, protože nevíme, kolik tam má kdo uloženo, ovšem jisté je, že úspory jsou teď historicky nejvyšší.
Dle bank a statistických údajů má však obyčejný Čech uloženo na bankovním účtu nějakých 900 tisíc korun, tedy skoro milion. To vypadá jako velmi solidní rezerva, byť se v tomto případě může vztahovat spíše na celou domácnost než na jednotlivce. Případy jsou ale samozřejmě různé. Někdo bude mít více, jiný zase méně.
“Tolik teda ušetřeno nemám. Když budu hodně optimistický, dostanu se v dobrých měsících přibližně na polovinu. Vím, že to by mi vydrželo na nějaký rok, kdybych přišel o práci,” říká pro server Mix24.cz pan Richard z Karlových Varů.
Lidé to mají špatně rozloženo
Ještě relativně nedávno však byla průměrná úložka v bankách přibližně 200 tisíc korun. To, že se takovýmto způsobem navýšila, způsobuje hned několik různých faktorů. Předně lidé více vydělávají a také si více odkládají. Promluvila do toho také inflace, která zvýšila celkové cenové hladiny.
Pokud si každopádně oněch 900 tisíc rozdělíme na to, jak je má průměrný Čech rozložené, potom zjistíme, že téměř polovinu drží na běžném účtu. To je velký nešvar v České republice obecně, protože tyto peníze nic nevydělávají ani nenesou žádný užitek. Tedy ony ho nesou, ale výhradně bance, která na nich vydělává tak jako tak.
Češi v poslední době ale začínají investovat, a tak přibližně 40 % dávají do nejrůznějších investičních instrumentů, jako jsou podílové fondy, dluhopisy nebo akcie. Zbytek mají potom na spořicím účtu, kde by však měli mít většinu volných prostředků, protože i z tohoto produktu s nimi mohou volně disponovat.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSAS, ČSÚ
Záleží kdo všechno byl do toho zahrnut a taky jak je přiznáváno i vládou, že Praha a okolí je samostatnou skupinou tzv. lepší honorovanou skupinou voličů. Všeobecně je to i cítit.
Samozřejmě, že peníze uložené v bankách se rapidně zvedly a to hlavně potom co vznikly nebo byly objeveny spořící účty. Hodně střádalů posbíralo peníze doma uložené “ve štrozoku” a uložila je na spořícím účtu. Vím z vlastní zkušenosti.