Banky v České republice jsou nenasytné, to je dobře známá věc. Jde především o ty největší. Ty sice deklarují, jak moc jim jde o finanční zdraví jejich klientů, ovšem reálně se je snaží při každé příležitosti pouze natáhnout.
Další tučný poplatek do řady
Hodně se napsalo například o nehorázných poplatcích za konverzi zahraničních měn, které činí třeba i 4 %, což na částce 10 tisíc korun může činit klidně čtyři stovky. Mnoho Čechů také s tuzemskými bankami začalo investovat, jelikož to jako radu slyší ze všech stran. Jenže, co se nestalo? Banky toho využily a ve svých podílových fondech účtují tučné vstupní a správcovské poplatky. Dokonce tučně zpoplatňují i produkty, o kterých si zákazníci myslí, že jsou levné. Jde o nejrůznější ETF fondy, které jsou samy o sobě cenově velmi atraktivní. Musíte je však nejprve nějak koupit, a tady si to banky opět nechají nemile zaplatit.
Aktuálně si potom velké bankovní domy prosadily skutečně nepříjemnou záležitost. Jedná se o poplatek za předčasné splacení hypotéky. Jak známo, hypotéku můžete standardně refinancovat po skončení fixace, jež je obvykle tříletá, pětiletá nebo i desetiletá. Po tuto dobu byste své bance měli hradit fixně sjednaný úrok.
Klienti však z hlediska bank provozovali takový nešvar v podobě refinancování v průběhu fixace. Jednoduše využili příležitosti, kdy jim jiná banka nabídla nižší úrok. To potom vedlo k předčasnému splacení úvěru u stávající banky a přechodu k jiné.
Bankám se to logicky nelíbilo. Nejenže jim takto utíkali klienti, ale navíc jim to podráželo jejich propočty. Také je třeba upozornit na skutečnost, že banky si samy musí rezervovat finanční zdroje, které vám půjčují, a platí za ně určitý úrok. Dosud to ale lidem procházelo, protože banky dle zákona nemohly účtovat žádný signifikantní poplatek za tento krok.
Banky si prosadily svou
To se však od 1. září 2024 změnilo, a to prudce v neprospěch klientů. Nově banky mohou účtovat 0,25 % z předčasně splacené částky za každý započatý rok fixace. Nejvýše může tato sankce činit 1 % z výše úvěru. Ovšem je třeba si uvědomit, že při úvěru 5 milionů korun to může dělat až 50 000 Kč.
V takovém případě už si člověk musí přechod za výhodnějším úrokem dobře rozmyslet. “Ve skutečnosti to ale není nic jiného než podražení občanů ve prospěch velkých bank,” říká finanční expert Roman Dostál. “Většinou je zvykem situaci zákazníků na trhu posilovat, aby měli silnější pozici vůči velkým korporacím. V tomto případě je to ale přesně naopak.“
Čtěte také: Kontrola bankovních účtů v Česku začala. Odborník odhalil, na co finanční úřad kouká a kdy to schytáte
Banky vám tedy nově mohou napálit skutečně brutální poplatek, jaký nemá obdoby. A ty velké už deklarovaly, že budou postupovat nejpřísnějším možným způsobem, tudíž sankce využijí naplno. Dokonce se od nich ozývají hlasy, že je to ještě nedostatečné a optimální by byla pokuta ve výši 2 % ze splaceného úvěru.
Foto: Shutterstock, zdroje: Hypoindex, ČSAS