Pravdou je, že Českou republiku trápí vysoké ceny bydlení, a to nejen vlastnického, ale také toho nájemního. Svým způsobem je to dáno tím, že tu z nějakého důvodu každý baží po tom, aby mohl bydlet pokud možno ve svém. Je tu zkrátka tradice bydlení vlastnit, aby vám ho nikdo nemohl sebrat a abyste měli nějakou jistotu na stáří. Svým způsobem to dává smysl, byť třeba při pohledu do západních zemí vidíme, že tam se to zdaleka tolik neřeší a mnohem více lidí bydlí v nájmu.
Jak to vyřešit?
Jak se ale zdá, v České republice není dostatek bytů, a to navzdory tomu, že populace nijak závratně neroste, ba spíše naopak. Je tu však moderní životní styl, kdy lidé žijí stále častěji sami a okupují například byt, který je pro ně příliš velký. Tady už zazněl nápad, aby každý měl vyhrazen jen určitý počet bezpoplatkových metrů, a kdo by obýval naddimenzovanou nemovitost, museli by platit výrazně vyšší daň z nemovitosti. Tento plán však vyvolal obrovskou nevoli, takže byl uložen k ledu.
Je tu nicméně další husarský kousek, který ve svém textu přednesl pirátský zastupitel ze Staré Boleslavi Patrick Zandl. Podle něj by mohlo být řešením významně zdanit dědictví, což by zamezilo přesunu velkého množství statků mezi generacemi. Je totiž pravdou, že spousta lidí nashromáždila obrovské majetky, které se teď pouze přesouvají na jejich děti a na trhu svým způsobem schází. Je opravdu ospravedlnitelné, aby měl někdo třeba deset nebo dokonce ještě více nemovitostí?
“Dalším postupem může být omezení mezigenerační mobility kapitálu, tedy třeba významně vysoká dědická daň, která zkomplikuje předávání nemovitostí dětem a opět má tendenci tlačit na snížení cen nemovitostí,” uvedl dotyčný ve svém příspěvku.
Výhody a nevýhody
V takovém případě by nemovitosti pravděpodobně skutečně prudce zlevnily, jelikož by ztratilo jednu ze svých obrovských výhod, kterým je uchovávání hodnoty v čase. Kdyby lidé věděli, že o byt, dům či pozemek jednoho dne stejně přijdou a nebudou ho moci rozumně předat dalším generacím, zřejmě by o něj v první řadě ani tolik neusilovali.
Čtěte také: Tak to je rána. Staré byty v Česku budou bezcenné. Už je nikdy neprodáte. Může za to EU
Zejména z bytů by se potom stal spotřební statek, který by sloužil svému primárnímu účelu, kterým je bydlení. Dnes bohužel stále častěji plní jinou roli, a tou je právě investice či zhodnocování kapitálu. Je přitom otázkou, zda právě nemovitosti jsou k tomu správným nástrojem, když to potom křiví trh do té míry, že někteří lidé mají problémy bydlet. Na druhé straně by to však byl zásah do osobního vlastnictví, což je vždy mimořádně nepříjemné.
Komentář Tomáše Mrkvičky
Foto: Shutterstock
Kdo takovouhle ptákovinu vymyslel?
Zase piráti,vymejšleji samé ptákoviny jak okrást lidi…a znestabilnit stát…
Vymyslel to ten, kdo nemá v hlavě všech pět pohromadě. Majetek, který vybudovali těžkou prací naši předci, aby ho mohli předat svým dětem a vnoučatům teď vedení státu – vláda, která neumí hospodařit a stále navyšuje státní dluh vás o majetek chce připravit.
Měla by se vláda zaměřit na miliardáře, kteří svůj majetek nezískali poctivou prací a tento jim zabavit. Na to ale oni nemají. Jsou s nimi provázaní. Ruka ruku myje.
Vláda svými zákony a prací celé státní správy, to jest policie a soudy vytváří podmínky, aby se ti “šikovní” se zmocnili hodnot které vytvořili úplně jiní. No a ti jiní čím více pracují, tím více chudnou.
Přesně tak. Celý život člověk šetří, nejezdí nikam na dovolenou a teď to získá stát? Neví už, kde by nahrabali a drží se svých dobře vyhřátých křesel.
Komunistické manýry pirátů, tohle tu už bylo za socíku. Důchodce někde na vinohradech nebo na žižkově, kde bydlel v bytě 100 m², komunista rozhodl kolik m² mu musí stačit, a za zbytek platil za nadměrný metry. Čest práci soudruzi !!!
Tak snad nežijeme v 50 letech?
To může vymyslet jenom blázen.
Takže stát se nás snaží obrat o čím dál více peněz !
A chtějí asi dosáhnout toho, že si někdo koupí nemovitost a jeho děti jí pak koupí znovu za stejné peníze !!!
No tak já na sklonku života vyhodím dům do vzduchu ! A stát může na pozemku postavit nový dům :)))
Na druhé straně je tady mnoho Dalík u,Janousku, Ritigu, kteří své majetky nakradli. Schází zákon o nabytí majetku(záměrně).
Do toho se oni pouštět nebudou. Jsou to jejich kamarádi.
Zlodeji vykradli pri privatizaci podniky a statni majetek,pak vykradli statni rozpocet a protoze uz zbyly jen soukrome majetky,tak budou krast tyto.MY TEN SOCIALISMUS VYBUDUJEME at chcete nebo ne.Jak to skonci?No jednoduse.Nemovitosti budou chatrat.O majetek se staraji jen odpovedni lide co ho maji po generace a ne nejaka zavistiva chudina zvednuta socialni davkou statu.
To nemůžeme dopustit, aby to tak dopadlo. Naši předci a my jsme svůj majetek získali tvrdou prací. Nenakradli jsme ho, ani jsme od státu nečerpali dotace, jak to udělali ti nynějšį miliardáři.
To už je apríl?
Aprįl bohužel ne. To se může stát tvrdou realitou. Naše současná vláda i PePa jsou schopni to podepsat. Oni svoje nakradenè uż majį.
Nebydlicim to stejne nepomuze.Vetsina z nich ma lachtani ruce a zivi je stat.Za ceny nemovitosti muze ten,kdo znicil uspory podinflacnimi uroky.Lidi mohli mladym nasetrit.Ceska cesta kradezi vsude a snaha kradezi prerozdelovat premnozene chudine dosla do slepe ulicky.Stat uz bude jen agresivni zlodej
Oprava : 1. takovou kokotinu
2. chabé mysli
Zdanění zdedenych nemovitosti
Vy chytráci ve vládě, víte kolikrát moji rodiče platili daň za dům, který postavily a spravovaly? A co je vám vlastně po tom, kdo čeho kolik má? Kdo vás vládní dobytci mohl volit!!
Než děti vyrostou tak bude tato vláda i ti kdo ji řídí že zahraničí dávno v trapu,karma funguje,kdo chce mít moc,nebude mít nic..
To by se jim líbilo. Sebrat lidem bydlení, nastrkat je do obytných minibytů do 20m2, za které by platili tak nehorázný nájem, že by museli být od rána do večera v práci a z toho platu ještě odvedli spoustu daní.