Navrch huj, vespod fuj. Asi tak by se dal charakterizovat právě proběhnuvší filmový festival v Karlových Varech. Média byla opět plná toho, jak se po červeném koberci přešly větší či menší hvězdy tuzemské scény a jak se opět podařilo přilákat i herce světového formátu, aby si zde nechali předat nějakou tu symbolickou cenu.
Přestalo to fungovat
Jak se ale ukazuje, pro obyčejné diváky je Karlovarský filmový festival, takzvaný KVIFF, stále méně přívětivý. Dokonce by se dalo říct, že už je snad dokonce nepoužitelný. Ostatně moderátor Stanislav Hruška ho nazval dokonce podvodem, čímž měl na mysli zvolený systém, u kterého se vám může klidně stát, že se navzdory zaplacené vstupence nedostanete na žádný film.
Sám je častým návštěvníkem festivalu, přičemž jeho dřívější podobu chválí. “Dříve se daly lístky kupovat v předprodeji třeba měsíc před festivalem. To bylo fajn. Když si to člověk dobře naplánoval, mohl chodit relativně pohodlně na filmy,” uvedl Hruška s tím, že sice se dalo jen obtížně dostat na ty nejzajímavější filmy, ovšem něco se vždycky našlo.
Tento systém byl ale zrušen a nahrazen dosti nepochopitelnou nutností rezervace v 7 hodin ráno daný den prostřednictvím mobilní aplikace. Filmový festival tu zcela reálně nutí své hosty, aby vstávali po šesté a přichystali se na virtuální bitvu o lístky.
Tento systém funguje už několik let a lidé si na něj zvykli, protože se nakonec také na nějaký ten film dostali. Věděli totiž hned, že jejich prvotní rezervace byla zamítnuta, a tak dali jinou. Letos ale přišla velká změna. “Po kliknutí na Rezervovat trvá nově až hodinu, než vám systém řekne, zda jako ano, nebo ne. Během toho nemůžete rezervovat žádné jiné filmy,” informoval Stanislav Hruška.
Ani jeden lístek
To znamená, že se po hodině dozvíte, zda vaše volba vyšla, či nikoliv. Pokud ne, nemáte už dát rezervaci nikam jinam. A musíte jít potupně čekat do hodinových front na lístky, které byly vyhrazeny pro tyto účely. Pakliže nejste ochotni trávit celé hodiny čekáním, jednoduše se na vás nedostane.
Divák se tak může dostat třeba jen na jeden film nebo dokonce na žádný. “Takže de facto tento jeden lístek nás stál 480 Kč. Zlatej multiplex,” konstatoval Hruška.
Uvedl také příklad své kamarádky, pro kterou byl filmový festival obrovským zklamáním. “Za 2 dny vystála 4 několikahodinové fronty a nedostala se na žádný film. Dal jsem jí jeden můj lístek, aby nejela úplně s prázdnou,” řekl Hruška.
Čtěte také: Slavný český herec vyhlásil bankrot. Teď nemá ani korunu a musí se živit rukama. Nezaplatil ani uklízečce
Takže na jedné straně tu máme šéfa festivalu Jiřího Bartošku, jak se neustále fotí s nějakými hvězdami, a na straně druhé máme nespokojené diváky, kteří hlasitě volají, že takto to v žádném případě nefunguje. A jak známo, kdo si začne zahrávat s diváckou přízní, nakonec skončí nehezky.
Foto: Český rozhlas
Souhlasím . Naprostým fiaskem jsou pseudohvězdy, které se jezdí do Varů opíjet a bavit. Vaský člověk se nikam nedostane ani s akreditací. Na vše je potřeba mít VIP vstupenku . Varský člověk si ani nevydělá. Firmy s občerstvením a bary jsou importací z Prahy max. Plzně a pro Varáky zbyde jen úklid nebo podružná činnost. Kde je tedy přínos pro Karlovy Vary? Začíná nám něco páchnout ve státě Českém… Není to o filmu a tvorbě filmařské ani televizní potažmo,je to
o jednom velkém ,trapném mejdanu uprostřed lázeňského města, které bylo kdysi centrem kultury a zábavy – PRO VŠECHNY! Tím se mimo jiné festival vyznačoval!
A co uděláte se sopkami, které vypouští “neekologické” plyny a dalšími přírodními jevy? Co uděláte s korporacemi co znečišťují planetu? Topit třeba dřevem je podle mě nejvíce ekologické. Podívejte se, jak jsou na tom lesy, kde se povaluje spousta suchého dřeva, že se nedá ani projít. Tyhle zákazy a příkazy jsou jen na to, aby lidem ničily životaschopnost.
Faktem je že to celé kolem filmového festivalu v Karlových Varech jsem přímým účastníkem kdy jako 10ti letý kluk jsem pracoval a z koná Čas jsem na kole převážel filmové kotouče v plechových kazetách do Letního kina později i jako pořadatel,pokladník atd ale to byl svátek pro všechny,spousta mých rodinných příslušníků jezdily až z Moravy a pro všechny nebyl problém zajistit lìstky což dnes.opravdu nejde,myslete na lidí!
Postupně se z festivalu od 90. let stala snobárna , přehlídka pseudo hvězd, problémy s lístky a nemožnosti se dostat na párty a doprovodné akce bez VIP pasu.