Také přemýšlíte o tom, proč se koronavirus v tomto období tak rychle šíří a nedaří se ho zbrzdit? Jistě, řádí tu britská mutace a v zimě se viru daří obecně lépe. Jenže pak je tu i častý vzorec chování lidí, kterým k šíření koronaviru nevědomky přispívají.
Mnoho lidí s příchodem chladného počasí z nějakého důvodu začne dělat zásadní chybu, u které jsou navíc přesvědčeni o tom, že je chrání před nemocemi. Jenže pravý opak je pravdou. Extrémně totiž zvyšují pravděpodobnost, že se některým z virů nakazí. V době, kdy řádí koronavirus, je vyvrácení tohoto mýtu o to naléhavější.
A o čem je vlastně řeč? Lidé se v zimě obávají chladu a myslí si, že je to on, co způsobuje nemoci. A tak přestanou větrat a snaží se v bytě či kanceláři udržet co možná největší teplo. Jistě, zřejmě se tak ubrání takzvanému prochladnutí, které je však oproti nákaze některým z virů naprosto nicotné.
Vzhledem k tomu, že v zimě trávíme v uzavřených prostorách více času než kdy jinde, je tak velmi důležité je pravidelně a pořádně větrat. Lidem zvyklým na teplé prostředí to nemusí být vždy příjemné, ale neexistuje lepší způsob, jak dostat viry z místnosti. Například tolik vzývané dezinfekce zdaleka nefungují tak dobře.
Své občany na to upozorňuje i britské ministrestvo zdravotnictví, které ve spolupráci s University of Leeds představilo materiál, ve kterém prezentuje, jakým způsobem se virové částice šíří v uzavřeném prostoru a jak moc důležité je větrání, abyste se jich zbavili.
To, že budete do místnosti pouštět čerstvý vzduch, dokáže velmi výrazně snížit pravděpodobnost nákazy koronavirem. Pokud budete pravidelně větrat, snížíte riziko nákazy až o 70 %.
Větrání je vhodné vždy, ale za současných podmínek zejména tehdy, kdy očekáváte například návštěvu a v pokoji se najednou sejde více lidí. Potom není od věci nechat okno otevřené na ventilaci a větrat průběžně. Britské ministerstvo zdravotnictví jinak doporučuje také nárazové větrání v průběhu celého dne. V takovém případě je třeba nechat okna otevřená na 10 až 15 minut.
“S příchodem chladného a vlhkého počasí je zásadní vpouštět čerstvý vzduch do našich bytů, abychom snížili riziko nákazy koronavirem,” uvedla britská ministryně zdravotnictví Jo Churchillová. “Pokud v místnosti nemáte čerstvý vzduch a lidé produkují aerosol například mluvením, je přenos koronaviru velmi pravděpodobný,” doplnila ji profesorka Catherine Noakesová z University of Leeds.
V současných extrémních mrazech může být větrání i trochu nepříjemné, ale vězte, že z hlediska zdraví je jednoznačně přínosné a obzvlášť dnes, kdy nálož viru v populaci je obrovská, má skutečně velký význam.
Foto: Shutterstock