Člověk už aby se bál v českém obchodě koupit nějakou tu potravinu. To máte neustále nějaké plísně nebo výrazně překročené limity povolených látek. Dnes už zcela jistě není náhodou, že Česká republika bývá označována za popelnici Evropy, protože to, co si výrobci potravin a obchodníci dovolí na Čechy, to je jinde ve světě, a to i na východ od nás, naprosto nemyslitelné. Ostatně, i mezinárodní srovnání ukazuje, že se v kvalitě potravin prudce propadáme.
Další “dobrůtka”
Je sice třeba přiznat, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce se snaží seč může, ale všechno zkrátka ohlídat nejde. Na trhu jsou desítky tisíc různých druhů potravin, u kterých se navíc často mění šarže. A zatímco jedna může být v pořádku, ta další už není. Leccos však lze usuzovat a extrapolovat z namátkových laboratorních zkoušek. A toto zjištění není vůbec příjemné.
V poslední době tu je až překvapivě velké množství záchytů, kdy kontroloři i běžným okem zjistí, že potravina není v pořádku, což potom následný rozbor pochopitelně potvrdí. Je otázkou, proč prodejny dávají do regálů evidentně plesnivé potraviny. Snad ve snaze je prodat nic netušícím zákazníkům. Jenže ti jsou potom v ohrožení.
Přesně to se teď stalo obchodnímu řetězci Billa, v jejímž obchodě v Galerii Přerov byl nalezen prolezlý salám Vysočina, který se přitom prodává ve velkém a u zákazníků je oblíbený.
Tak tohle ne
“Inspektoři SZPI na základě senzorického hodnocení zjistili, že na povrchu předmětné potraviny se vyskytovaly kolonie plísní. Jeví-li potravina známky kažení, nelze ji považovat za bezpečnou pro zdraví spotřebitelů. Pro úplnost dodáváme, že potravina měla poškozený obal,” uvádí SZPI na svých facebookových stránkách.
Je velkou otázkou, jak se může potravina s poškozeným obalem dostat do regálu, kde si ji někdo koupí. Není také vyloučeno, že došlo k nějakému systémovému pochybení, například při přepravě. V takovém případě mohlo dojít k poškození většího množství produktů.
Foto: Shutterstock