Český biochemik Jan Konvalinka před několika lety varoval před epidemií potenciálně nebezpečného koronaviru. Učinil tak v knize Viry pro 21. století, přičemž vycházel ze zkušeností s koronaviry SARS a MERS. Podle něj by bylo spíše podivuhodné, kdyby nový typ koronaviru s těmito vlastnostmi nakonec nepřišel, protože lidstvo už bylo v předchozích letech dvakrát varováno právě viry, které se podařilo podchytit a epidemii zastavit v zárodku.
Teď se zdá, že díky obrovskému vědeckému nasazení a vývoji spolehlivých vakcín zřejmě lidstvo dokáže koronavirus porazit. Konvalinka už ale vyhlíží další hrozby. “V roce 2003 jsme říkali, že to byla „pandemie na zkoušku“ nebo „kapesní pandemie“, protože ještě přijde ta velká. Druhá věc je – a v tom se myslím virologové shodnou –, že dříve nebo později přijde nějaká nová, zlá varianta chřipky,” uvedl Konvalinka v rozhovoru pro server idnes.cz.
Podle něj je načase, abychom se z nebezpečí, které v sobě viry skýtají, konečně poučili a přestali ho podceňovat. “Připravit se přímo nemůžeme, ale na obecné úrovni bychom na tom – doufejme – lépe být měli. To se právě stalo po roce 2003. Jihovýchodní Asie, Nový Zéland a také Austrálie, země, které tehdy SARS zažily, byly připravené a epidemii nyní zvládly výborně. Doufejme, že se také poučíme,” řekl Konvalinka.
Biochemik se domnívá, že současná epidemie zřejmě částečně pozmění naše životy, byť možná ne tolik, jak se dnes zdá. Zřejmě se nebudeme nadále zdravit lokty, ale vrátíme se opět k zažitému pozdravu rukou. Na druhé straně by už mělo být standardem nechodit do práce, pokud se necítíme dobře a máme horečku, což do vypuknutí koronavirové epidemie mnozí činili. Stejně tak v nějaké formě zřejmě zůstanou i roušky, které už nebudou tak exotické jako na začátku epidemie.
Foto: Univerzita Karlova