U městských kol je uvidíte vždy a rekreační cyklisté je také mají. Blatníky jsou praktický kousek výbavy, který vás zachrání od mokré čáry na zádech a bláta až za ušima. Milovníci horské cyklistiky však mohou oponovat, že připevnit na kolo blatníky znamená ubrat mu jeho sportovní vzhled. Takže co s tím?
Můžete namítat, že stejně nejezdíte na kole za deště, tak k čemu by vám byly blatníky? Blatníky na kolo však nejsou určeny pouze a výhradně do deště. Ochrání vás i po dešti, když je ještě všude mokro a bláto. Někdy se navíc projedete v dešti zcela nedobrovolně – začne pršet během vaší vyjížďky.
Blatníky nemusí kazit sportovní dojem
Nejsou blatníky jako blatníky. Ideální blatníky na horské kolo určitě nejsou hliníkové, ty patří na městská kola. Vy potřebujete blatník plastový. Lehký a ze spodní strany hladký, aby se na něm nedrželo všechno to bláto. Pokud totiž jde o horská kola, blatníky musí chránit spíše před tím blátem než jen před čistou vodou držící se na silnici.
Klíčem je vybrat si blatníky sportovního tvaru. Mrkněte se například na značku Mudhugger, která nabízí poměrně krátké, přesto výtečně funkční blatníky.
Dobře si ohlídejte velikost a mechanismus uchycení
Velikostí máme na mysli především průměr kola, na který je blatník určený. Některé zvládnou rozpětí, jiné jsou vyrobeny pro jeden konkrétní průměr. Mechanismus uchycení může být nacvakávací, na přezku apod. Důležité je, aby byl u vašeho kola vůbec možný použít, některé blatníky lze připevnit například jen ke kolům s V brzdami atd. Ideální je zajet do obchodu přímo s kolem a vyzkoušet, jak pevně blatník drží. U horského kola je to klíčové.
Rozumným kompromisem jsou nouzové blatníky
Jste-li skutečně proti blatníkům a nechcete-li, aby vám hyzdily kolo, nabízí se možnost tzv. nouzových blatníků. Jsou krátké a lehké (cca 10-20 g), takže je můžete vozit v kapse dresu. Nasadíte je jen v případě potřeby, následně je zase sundáte. Neochrání vás dokonale, ale nějaké bláto určitě zachytí. Lepší než nic.