Ministr zdravotnictví Jan Blatný je opět pod tlakem. Navzdory tomu, že se už několik měsíců mluví o možnosti proočkovat co možná největší část populace jednou dávkou vakcíny a tu druhou odložit, přičemž jsou k dispozici už i studie, které potvrzují příznivý efekt takového postupu a stále více států ho už praktikuje, Česko jako by bylo ve vzduchoprázdnu.
Pokud se snad někdo domníval, že tuto možnost na ministerstvu zdravotnictví aktivně řešili, byl by na omylu. To teď svým výrokem přiznal i premiér Andrej Babiš. “Spolu s Romanem Chlíbkem a Petrem Smejkalem naléháme na Ministerstvo zdravotnictví České republiky, aby prověřilo možnost prodloužení intervalu pro očkování druhé dávky. Mohli bychom naočkovat první dávkou podstatně víc občanů. Věřím, že si to na ministerstvu urychleně vydiskutují a přijmou nějaký závěr,” uvedl premiér na svém facebookovém profilu s ostrým tónem vůči ministerstvu Jana Blatného.
Několik studií už totiž potvrdilo zásadní skutečnost a sice, že už první dávka chrání drtivou většinu lidí před těžkým průběhem nemoci a prakticky všechny před smrtí na covid-19. Například kanadská studie uvádí dokonce 92% efekt proti nákaze koronavirem už 14 dní po podání první dávky vakcíny. To je přitom zásadní, aby se dostala epidemie pod kontrolu. V případě odložení druhé dávky vakcíny je možné proočkovat dvakrát tolik lidí a ochránit je před komplikacemi.
Například velmi rychle očkující Velká Británie podává druhou dávku vakcíny Pfizer až po třech měsících, přestože podle výrobce má být podána za tři týdny. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek uvedl, že v České republice by přicházelo v úvahu prodloužení tohoto intervalu na dvojnásobek, tedy šest týdnů. K delšímu úseku už by byl skeptický.
Výrobce vakcíny Johnson and Johnson navíc zatím jako jediný zvolil rovnou vakcinaci pouze jednou dávkou, protože mu z testů vycházela dostatečná účinnost.
Z výroku Andreje Babiše je možné vyčíst také sílící vliv epidemiologa Petra Smejkala na dění kolem epidemie. Ten má za úkol sestavit expertní tým po vzoru německého Kochova institutu. Něco takového se ale příliš nezamlouvá právě Janu Blatnému, který se nechal slyšet, že pokud vznikne paralelní ministerstvo zdravotnictví, ze své funkce odejde. Teď to vypadá, že se skutečně bude muset podvolit radám expertů.
Foto: Úřad vlády ČR