Ještě na začátku ledna se zdálo, že nad koronavirem máme téměř vyhráno. Očkování se slibně rozjíždělo a vypadalo to, že do léta bude do značné míry po problému. Tento pohled na věc se ale pozvolna mění s tím, jak se objevují nové mutace viru, obzvlášť ta britská a jihoafrická.
Premiér Velké Británie Boris Johnson včera nepříjemně překvapil informací, že podle vědců je britská mutace nejen nakažlivější, ale také způsobuje závažnější průběh nemoci a v důsledku toho i více úmrtí.
Podle epidemiologa Romana Prymuly to mění pravidla hry a způsobí, že dosavadní opatření se budou muset upravit. Například čas, po kterém je kontakt s nakaženou osobou považován za rizikový, se bude muset zkrátit. Dosud platilo, že rizikový kontakt vzniká po 15 minutách, byť imunolog Zdeněk Hel to označuje za nesmysl, protože nákaza je možná už po několika vteřinách. Je tedy možné, že se tento aspekt upraví. Stejně tak dvoumetrové rozestupy, které byly dosud považovány za bezpečné a bránící nákaze, podle Prymuly zřejmě už nebudou stačit.
“Vzhledem k tomu, že to šíření je rychlejší, tak ty časy se budou nepochybně zkracovat. Zatím nebylo přesně stanoveno, kolik by to mělo být, ale určitě to bude zájmem diskuzí, které budou probíhat,” uvedl epidemiolog Roman Prymula v televizi Nova. “A není to jenom otázka šíření, které by ohrožovalo svým klinickým stavem ty, kteří budou nakažení. Už se ale ukazuje, že je méně protilátek, protože tyto mutace jsou schopny snižovat schopnost protilátek bojovat s tímto virem.“
Poradce premiéra Andreje Babiše upozornil také na riziko, že proti novým mutacím koronaviru nemusí fungovat současné vakcíny, na které jsou kladena obrovská očekávání. Prymula říká, že očkování zatím funguje, ale vývoj je třeba bedlivě sledovat.
Bývalý ministr zdravotnictví je také přesvědčen o tom, že by se na nové mutace koronaviru mělo zareagovat. Nejpravděpodobnější je další zpřísnění protiepidemických opatření, případně jejich ponechání i v době, kdy už by se mohlo začít s rozvolňováním.
Foto: vlada.cz