Není koronavirus jako koronavirus. Už je totiž jasné, že se v jeho případě budeme potýkat s poměrně výraznými mutacemi. Dosud přitom vědci doufali, že nebude mutovat v takové míře jako třeba chřipka. Jenže už tu máme mutaci jihoafrickou, brazilskou a především britskou. Ta už se rychle šíří i Českou republikou a podařilo se jí v krátkém čase ochromit třeba Nemocnici ve Slaném, kde onemocněla velká část personálu.
Britský statistický úřad (ONS) nyní zveřejnil první poznatky o tom, jak se britská mutace koronaviru vlastně projevuje. Základní příznaky zůstávají stejné, ale zdá se, že se objevují v jiné míře. V porovnání s původní variantou koronaviru se u lidí nakažených britskou mutací častěji objevuje kašel, bolest v krku a únava. Naopak v menší míře přichází ztráta chuti a čichu, což je jeden z nejtypičtějších příznaků Covidu-19.
“Ztráta chuti a čichu byly u pozitivních osob s britskou mutací výrazně méně časté,” uvádí Britský statistiký úřad. “Naopak jiné příznaky byly u britské varianty běžnější, jde zejména o kašel, bolest v krku, únavu, bolest svalů a horečku.” Průzkum ONS probíhal na pacientech, kteří byli pozitivně testováni v rozmezí od 15. listopadu 2020 do 16. ledna 2021.
Britská mutace se začala koncem loňského roku rychle šířit v Londýně a na jihovýchodě Anglie. Původně se mělo za to, že je jen výrazně více nakažlivější, což samo o sobě představuje problém, protože se v důsledku toho rychleji zahltí nemocnice. Před pár dny ale britský premiér Boris Johnson upozornil na skutečnost, že může být také o 30 až 40 % více smrtící a způsobovat závažnější stavy onemocnění.
Odborníci zatím předpokládají, že stávající očkování na britskou mutaci koronaviru fungují. Není to však jisté. Navíc už se objevila i jihoafrická varianta, u které se podle všeho netvoří standardní protilátky a je otázkou, zda na ni bude vakcína platit.
Foto: Shutterstock