Řada lidí se domnívala, že zvažovaná povinnost nosit respirátory namísto roušek představuje jen přehnanou opatrnost a v době, kdy koronavirus opět zdánlivě ustupuje to považovala za další nesmyslné opatření, které jen zatíží rozpočet domácností. Jenže britská mutace, která je v České republice oficiálně teprve týden, ale pravděpodobně se šířila už předtím, rychle ukázala, co dokáže.
Koronavirus silně udeřil na nemocnici ve Slaném, kde se do karantény v důsledku agresivně se šířícího viru dostalo rovnou 80 lékařů a zdravotních sester. Nemocnice také přestává zvládat nápor pacientů s covidem a musí jí vypomáhat další zařízení. Náraz na zdravotníky přitom přišel v nejméně vhodnou dobu. Většina z nich byla totiž krátce po první dávce očkování. To ale ještě nestačilo vybudovat dostatečnou odpověď imunitního systému.
“Stala se nemilá věc, že krátce po prvním očkování, kdy vakcína ještě nezačala účinkovat, se začala agresivně šířit nákaza napříč klíčovými a později i neklíčovými odděleními. Usoudili jsme, že to musí být některá z mutací viru, zřejmě ta britská. Nechali jsme udělat nákladnou analýzu, která potvrdila britskou mutaci viru,” popsal stav v nemocnici ve Slaném její ředitel Štěpán Votoček.
Ve Slaném pracuje celkem 400 zdravotníků. Celá pětina z nich je tedy v současné době v karanténě. Ukazuje se, jak nebezpečné mohou nové mutace koronaviru být. Nemocnice na jedné straně zahltí pacienty a na té druhé oslabí jejich kapacity. “Laboratorní vyšetření potvrdilo, že dosud nevídanou agresivitu šíření koronaviru mezi personálem Nemocnice Slaný má na svědomí tzv. britská varianta viru SARS-CoV-2,” uvedl ředitel Nemocnice Slaný v tiskové zprávě. Podle ministerstva zdravotnictví se zde mutace prokázala zatím jen v jednom případě, ale ověřování mutací je poměrně složité, a tak lze usuzovat spíše z agresivity šíření viru.
Foto: Shutterstock