Dosud platilo, že britská varianta koronaviru je nebezpečná zejména schopností se šířit rychleji než současné kmeny tohoto už tak nebezpečného viru. Podle dosavadních poznatků se však nezdálo, že by způsobovala závažnější průběh onemocnění a vypadalo to, že na ni budou fungovat stávající vakcíny. Zároveň se ale potvrdily obavy odborníků v tom, že koronavirus bude mutovat dále, což může dát vzniknout něčemu skutečně velmi nebezpečnému.
Ve Velké Británii už objevili novou mutaci britské varianty koronaviru, jak upozornil deník The Guardian. Potvrdila se u jednadvaceti případů v celé zemi, přičemž ohnisko je podle všeho ve městě Bristol. Podle vládního imunologa Raviho Gupta jde o důvod ke znepokojení. Upozornil na to, že této mutaci by se měla věnovat stejná pozornost jako jihoafrické či brazilské mutaci.
Všechny tři mutace se vyznačují změnami takzvaného spike proteinu. To je varovný příznak toho, že by na ně nemusely fungovat protilátky, ať už získané proděláním nemoci nebo očkováním. Ostatně, společnost AstraZeneca už informovala o tom, že na jihoafrickou mutaci její vakcína působí velmi omezeně. JAR potom přestal vakcínu používat.
“Pokud vezmeme do úvahy možnost, že by nová mutace mohla snížit účinnost vakcíny i samotné imunity, měli bychom k ní přistupovat stejně jako k jihoafrické variantě,” uvedl vládní imunolog Ravi Gupta. Poradní orgán vlády složený z vědců pak nové poznatky označil za velmi znepokojivé.
Původní mutace britské varianty (B117) už se rychle šíří také v České republice. V některých regionech už začíná dominovat a pravděpodobně může za opětovný nárůst nových případů i v době, kdy platí poměrně přísná opatření. Ta však u agresivněji se šířící mutace přestávají platit. Německo se chystá Českou republiku zařadit na seznam zemí, kde se nekontrolovatelně šíří varianty koronaviru. Na německém žebříčku nebezpečnosti jde o nejvyšší stupeň, a tak budou znovu zavedeny kontroly na hranicích.
Britský kmen koronaviru prokázal, že dokáže nad ostatními získat navrch. Pokud navíc získá schopnost obcházet protilátky, bude možné považovat ho za extrémně nebezpečný supervirus. Vědci se obávají i toho, aby se nenaučil způsobovat i závažnější průběh onemocnění.
Stále více se ukazuje, že nadšení z rychle vyvinutých vakcín bylo zřejmě předčasné. Představa, že pro každou novou mutaci bude nutné přeočkování celé populace, je v podstatě nemyslitelná. Vědci tak začínají opět upozorňovat na to, že z největší šlamastyky dostanou lidstvo zřejmě až účinné léky, které budou působit přímo na koronavirus. S některými už se experimentuje a například v Izraeli v předchozích dnech představili velmi slibný lék, který dokáže téměř sto procent pacientů vyléčit do pěti dnů.
Foto: Shutterstock