Zaměstnanci v České republice se musí připravit na významnou změnu v rámci svého finančního ohodnocení. Ne snad, že by se mělo nějak závratně zvyšovat, ovšem začne se k němu přistupovat jinak, než dosud. Zatím vždy platilo, že výše mzdy je ryze soukromým údajem mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Mnohé firmy mají přitom ve smlouvách ujednání, že zaměstnanci výši svého platu nesmí nikde sdělovat.
Dozvíte se, kolik kdo bere
Nedá příliš přemýšlení, abychom přišli na to, proč tomu tak je. Výše mzdy je choulostivým tématem a bohužel také předmětem potenciálních rozbrojů. Lidé si totiž obvykle připadají nedocenění, to je přirozená věc. A pochopitelně k tomu mají tendenci hledat nejrůznější argumenty.
Pokud by přitom zjistili, že jejich kolega nebo kolegyně na stejné či podobné pozici vydělává podstatně více, byl by to pro zaměstnavatele velký problém. Daný zaměstnanec by totiž mohl pracovní prostředí rozklížit, nebyl by dostatečně motivovaný apod. Navíc je třeba říct, že výše mzdy je pouze jedním z faktorů a nikdo nezná přesný kontext. Třeba váš kolega vyřizuje také něco jiného nebo je pro firmu z nějakého důvodu hodnotnější.
Je přitom naprosto neuvěřitelné, že dosavadní poměry chce stát rozbít novelou zákoníku práce. Ta totiž způsobí, že mzdy ve firmách se stanou věcí veřejnou. V podstatě se to rovná situaci, jakoby společnost vyvěsila platy svých pracovníků na nástěnce. Tak přesně to zřejmě probíhat nebude, ale kterýkoliv zaměstnanec bude mít právo zjistit, kolik berou jeho kolegové na stejné pozici. A to není všechno. Zaměstnavatel bude muset zdůvodnit případný rozdíl ve výši mzdy, pokud ji nebude chtít rovnou dorovnat.
Rozbroje na pracovišti
Zastánci změny rádi argumentují tím, že nebudou přeci zveřejňovány konkrétní platy toho kterého pracovníka, ale pouze průměr na dané pozici. To je sice pravda, ale kromě toho, že už je to jen krůček k tomu, aby se skutečně zveřejňovala mzda každého jednoho člověka, je to navíc nesmyslný argument ve všech malých a řadě středních firem, kde na jedné pozici pracuje třeba jen pár lidí a snadno tak zjistíte, kolik kdo skutečně vydělává.
Čtěte také: Češi toho mají plné zuby. Přijdou o 5 dní dovolené, to není správné
Celé se to děje údajně kvůli tomu, aby se zamezilo významným rozdílům mezi platy mužů a žen. Někteří odborníci však poukazují na skutečnost, že ve většině firem už něco takového není vůbec tématem a lidé jsou ohodnocováni na základě úplně jiných kritérií. Poukazují na to, že nové nařízení povede pouze k rozbrojům na pracovišti. Hůře ohodnocení zaměstnanci totiž těžko přijmou argumentaci, že třeba nepracují tak dobře jako jejich kolegové, protože každý má tendenci sám sebe vidět v tom nejlepším světle a je v tomto hodnocení zkrátka neobjektivní.
Foto: Shutterstock