Aplikace eRouška má pomoct zastavit šíření koronaviru. Podle řady kritiků tak ale činí způsobem, který může ve výsledku způsobit více škody než užitku. A to jednoduše proto, že vychází ze sledování osob a překračuje tak základní hranici ochrany soukromí.
Zneužitelné informace
Jde o to, že aplikace eRouška dokáže sledovat pohyb lidí a za předpokladu, že coby uživatel přijdete do kontaktu s někým, kdo se ukáže být následně pozitivním na koronavirus, dostanete o tom zprávu. Jedním z hlasitých kritiků celého systému je také lékař Lukáš Pollert, který pracuje ve Fakultní nemocnici Motol a je mimochodem olympijským vítězem ve vodním slalomu.
“Já nechci vědět, že v tramvaji je vedle mě Cov pozitivní pasažér,” napsal Pollert na svém Facebooku. “To bych pak měl zkažený, minimálně, celý den! Takovou újmu si touto aplikací nemohu dovolit,” dodal s náznakem humoru.
Svůj příspěvek ale myslí vážně a naráží právě na to, že tu v honbě za koronavirem posouváme dříve nedotknutelné hranice, a to aniž by o tom proběhla nějaká diskuze nebo aby se někdo zamyslel nad tím, zda podobný nástroj nebude v současnosti nebo v budoucnosti zneužit. “A co když jednou budeme kolem sebe sledovat HIV pozitivní lidi (z těch přece máme také strach), nebo jinou chorobu, deprese? Nebo vyznání?” nabídl Lukáš Pollert svůj pohled do budoucna na to, čeho se obává.
Vyvolávání strachu
Tvůrci aplikace ujišťují, že eRouška pouze zaznamenává data ostatních, s nimiž se setkala, ale nesleduje polohu. “Na rozdíl od jiných aplikací eRouška nesleduje a nesbírá informace o vaší poloze, ale pouze anonymně zjišťuje, se kterými dalšími uživateli aplikace jste přišli do bližšího kontaktu. Díky tomu funguje například i v metru nebo budovách,” je uvedeno na portálu erouska.cz
Někteří uživatelé Pollertovi v jeho názoru oponovali, že přeci HIV je jinak přenosnou nemocí. Lékař však upřesnil, že o to mu nešlo. “V krátkém příspěvku není čas na přesný rozbor všech nebezpečných infekcí. Všimněte si, že jsem použil i nemoc deprese (jak ta se přenáší?). O to vůbec přece nejde. Jde o to vyvolat z něčeho strach a pak ty lidi vyřazovat ze společnosti. Teď je to covid pozitivní, jindy HIV anebo křesťan?” Upozorňuje tak na obecnější nebezpečí toho, že se stát rozhodne někoho sledovat a stigmatizovat.
Foto: Facebook Lukáše Pollerta