Jak už se několikrát v minulosti ukázalo, ne všechny kroky české vlády byly dokonale promyšlené v tom smyslu, aby přinesly více užitku než škody. Například se ukazuje, že uzavření obchodů bylo zřejmě k ničemu, protože lidé by se jen rozptýlili do více míst, což by paradoxně mohlo být prospěšné. V tomto krizovém momentu si je ale už nikdo otevřít netroufne. Je přitom možné, že podobně to nakonec dopadne s respirátory, které od čtvrtka v uzavřených prostorách nahrazují roušky, které nám stačily téměř celý rok pandemie.
Podle lékaře Lukáše Pollerta je to problém. “Látkové roušky se aspoň mohly vyprat a měnily se. Ale respirátory FFP2? To bude lahůdka. Budou se nosit týdny, bez praní a to teprve bude semeniště virů a bakterií,” uvedl Pollert na svém facebookovém profilu, kde rozpoutal vášnivou diskuzi.
“Pokud má člověk respirátor, chrání sebe i okolí. To je velmi výhodné, neboť se už nemusí děsit lidí, kteří roušku nemají. Povede to ke zklidnění společnosti, protože odpadne nepříjemné vymáhání nosit roušku po druhých,” uvedl také Lukáš Pollert, ovšem s tím, že respirátory nemají být povinné.
S jeho slovy opatrně souhlasí i další odborníci, kteří zdůrazňují, že stát lidem respirátory žádným způsobem nezajistil. Zbavil je sice DPH, ale v případě, že by se měly používat tak, jak to zamýšlí výrobce, tedy jednorázově, šlo by o velký zásah do rodinných rozpočtů. Respirátory navíc začínají být nedostupné a jak známo, cena nedostatkového zboží roste, což už je patrné nyní. Ceny respirátorů oproti stavu z předchozích dní vystřelily o desítky procent.
Existuje proto obava, že lidé si je nebudou měnit, ale budou například používat jeden respirátor dlouhodobě jen proto, aby vyhověli požadavkům vlády a mohli do obchodů či hromadné dopravy. Takový respirátor je ale mnohem méně účinný než látková rouška a navíc skutečně může představovat riziko pro zdraví.
Experti z ČVUT nicméně připravili způsoby, jak přeci jen životnost respirátorů prodloužit, byť to pochopitelně není optimální stav. Je možné je nakrátko umístit například do trouby nebo nechat projít UV zářením.
Foto: Shutterstock