Trh s nemovitostmi se v České republice v posledních letech povážlivě přehřívá. Každoročně rostly ceny bytů a domů o desítky procent. Když přišla epidemie, která ochromila značnou část ekonomiky, očekávalo se přitom, že by ceny nemovitostí mohly zamířit opačným směrem. Jenže se tak nestalo a jak se zdá, poptávka po bytech je stále vysoká. V některých lokalitách totiž jejich ceny stále rostou.
Bublina se ještě přifukuje
S obavami se na vývoj trhu dívá také Česká národní banka, jejímž primárním cílem sice není regulovat ceny bydlení, ale zaručit stabilitu bankovních domů, která úzce souvisí s hypotékami. ČNB podle svého guvernéra současné nadhodnocení nemovitostí odhaduje na průměrných 17 %, přičemž na některých místech, jako je například Praha, dosahuje až 25 %. Podle ekonomů ale nemovitosti mohou být předražené ještě více.
Hypoteční trh je přitom velmi živý. Podle centrální banky bylo v prvních devíti měsících poskytnuto tolik hypotečních úvěrů jako ještě nikdy v historii. To je vzhledem ke stavu, v jakém se Česko většinu této doby nacházelo, přinejmenším zvláštní. “Významným zdrojem systémových rizik v domácí ekonomice je obnovené roztáčení spirály mezi dluhovým financováním nákupu rezidenčních nemovitostí a jejich rychle rostoucími cenami,“ uvádí zpráva Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory, kterou ČNB zveřejnila. Naráží tak na to, že se ještě více nafukuje bublina, která může prasknout.
Byty mohou ve velkém propadnout bankám
Tento vývoj je přitom poměrně jednoduché si představit. Očekává se, že přinejmenším v příštím roce rychle poroste nezaměstnanost a tento trend může trvat i v dalších letech. Práci ztratí i lidé, kteří si vzali hypotéku na byt, a pokud nedokáží najít práci jinou, respektive se srovnatelným platem, mohou se rychle dostat do potíží se splácením. Pokud se to stane ve větším množství případů, propadnou byty bankám, které je vrhnou na trh ve snaze je co nejrychleji prodat. Ceny nemovitostí potom mohou letět rychle dolů.
Přesto se Česká národní banka rozhodla ponechat rozvolněné podmínky pro udělení hypotéky. Centrální banka v červnu zrušila limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů a celkovým čistým měsíčním příjmem (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI). Zároveň ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavěné nemovitosti (LTV) na 90 %.
Foto: Freepik