Přestože to chvíli vypadalo, že by se ceny za vytápění, ať už je to plyn, dřevo, uhlí nebo dálkové topení, mohly vrátit na úroveň, která předcházela energetické krizi, nakonec to dopadne pravděpodobně úplně jinak.
Že to lidi nenapadlo dřív
Nejenže se zastavilo zlevňování energií, které už na světových trzích opět začaly růst, ale do toho se navíc třeba i Evropská unie rozhodla lidem topení zdražit. Od roku 2027 si budou muset emisní povolenky kupovat fakticky i domácnosti vytápějící plynem či uhlím, což jim celoroční provoz topení prodraží až o 10 tisíc korun.
Ovšem už teď vyjde vytápění takového rodinného domu plynem třeba na 40 až 50 tisíc korun za rok. To nejsou vůbec malé peníze a z výplaty každý měsíc na to lidé musí odkládat nemalou částku. Nehledě na to, že k tomu musíte připočíst ještě náklady na elektřinu a vodu.
Není tedy divu, že vynalézaví Češi přišli na způsob, jak si topit prakticky zdarma. “Popravdě, už mi ty ceny za topení přišly nehorázné, a tak jsem začal přemýšlet, jak si poradit jinak. A nakonec jsem na to přišel,” říká pan Jiří Vlasák z Příbrami. “Už druhou sezónu teď budu topit úplně zadarmo.“
Jak je něco takového možné? Inu, stačí se vydat do lesa pro dříví. Ovšem pozor, není tu řeč o nějaké nelegální činnost, kterou by třeba nepovolené kácení či odebírání pokácených stromů bylo. Zákonem je nicméně povoleno, že si každý v lesích může nabrat klestí, kolik se mu zachce. Důležité je kritérium, že toto klestí nesmí mít v průměru více než 7 centimetrů. To je ale pro tento účel velmi velkorysé.
“No a potom už je to jednoduché. Koupíte si zahradní drtičku na klestí a potom ještě lis na brikety. Obojí se dá sehnat z druhé ruky za velmi příznivé peníze, protože lidem už se to dneska nechce používat,” líčí pan Jiří samé výhody svého postupu.
Postup je velmi jednoduchý
“Já jsem si na tom ostatně udělal i malou živnost, protože klestí drtím i sousedům a pro některé vyrábím i brikety, které jim pak prodávám o hodně levněji, než je mají třeba v Hornbachu nebo Obi,” popisuje místní koumák.
Do drtičky byste přitom měli dávat co možná nejsušší klestí, a to o průměru do čtyř centimetrů. V případě lisu na brikety se nebojte použít i staré kartony, krabice nebo časopisy. Výsledné brikety potom budou ještě kvalitnější.
Čtěte také: Konec topení dřevem je na spadnutí. Už padají pokuty za krby, způsob topení v Česku se bude měnit
A takto si lze zajistit topení na celou zimu skutečně zcela zdarma. Samozřejmě ale také musíte mít kotel na tuhá paliva či krb. To už dnes ale také není žádný problém. Jen si dejte pozor na to, aby nespadal do první nebo druhé emisní třídy, za což byste dostali pokutu 50 tisíc korun.
Foto: Shutterstock
Jasně. Klestí nosí z lesa po kapsách, drtičku a lis pohání elektřinou vyrobenou šlapáním na rotopedu. Tráví tím všechen svůj bdělý čas, že nemá čas ani chodit do práce. Za týden vyrobí dvě až tři brikety, když mu v létě pomáhají školou povinné děti, tak čtyři. ALE MÁ TO ZADARMÓÓÓÓ.
Co to mluvíte my dáme za dvougeneracni barák za rok cca 20 tisíc což je úplně super a bez prace