Ačkoliv ceny plynu a dalších energií používaných k vytápění domácností za poslední dobu zlevnily, stále to není takové, jako ještě před lety, kdy to bylo cenově velmi výhodné a nikdo tyto částky příliš neřešil. Navíc se ukazuje, že po krátkém oddychu opět přijde doba, kdy ceny energií výrazně vzrostou.
Velmi chytrý způsob
Na jedné straně lze pochopitelně udělat základní úsporná opatření, která by měl učinit každý, a to s cílem spotřebovat méně energie. Takto můžete ušetřit až desítky procent, ale stále budete nemalou částku doplácet. Existuje však způsob, jak si zajistit topení na celou zimu zcela zdarma. Podělil se o něj pan Miloš Krátký z Rokytnice nad Jizerou. Prý to takhle praktikuje již třetí zimu a nemůže si svůj postup vynachválit.
Předně je potřeba říct, že budete potřebovat kamna na tuhá paliva. Může to být klasický kotel, ale třeba také krb. Něco takového není složité, jelikož si kamna lze snadno opatřit třeba i z druhé ruky za nějaký drobný poplatek. Jen si dejte pozor na to, aby byly alespoň 3. emisní třídy, jelikož první dvě už jsou zakázány.
Potom už vám stačí jen sehnat si palivo. Nejlépe to jde se dřevem, jež si můžete pochopitelně nechat dovézt, ovšem to rozhodně nebude zadarmo. “Já ho mám zadarmo, chodím si pro něj do lesa,” vysvětluje pan Miloš Krátký svůj postup. “Ale pozor, nemůžete tam třeba porazit strom nebo sebrat už poražený. Co ale můžete, to je sbírání klestí.“
Dle zákona je možné sbírat dřevo, které má v průměru do 7 centimetrů. Potom je úplně jedno, zda daný les patří soukromé osobě nebo státu. Na tohle zkrátka máte právo a nikdo vám ho nemůže vzít. Proč toho tedy nevyužít, že?
“Klestí samozřejmě můžete naházet rovnou do kamen, ovšem to není optimální řešení,” popisuje Miloš Krátký. “Já si z něj vyrobím brikety na celou zimu, které jsou velmi výhřevné a dobře se skladují.“
Celá sezóna zadarmo
K tomu budete potřebovat zahradní drtičku a lis na brikety. Nejde o drahá zařízení. Opět je lze pořídit z druhé ruky, případně se na ně složit se sousedy. Nebo si tímto způsobem můžete přivydělávat a dělat brikety pro místní komunitu.
Na drcení je nejvhodnější suché klestí s průměrem kolem čtyř centimetrů. Do lisu se nebojte přidat také staré papíry, jako jsou kartony, krabice nebo časopisy. Nepoužívejte však upravené materiály, jako jsou třeba kartony od džusu, jež obsahují nejrůznější příměsi.
Čtěte také: Konec topení dřevem je na spadnutí. Už padají pokuty za krby, způsob topení v Česku se bude měnit
Nadrcené klestí dejte do lisu na brikety. Následně je nechte nějakou dobu vysušit, abyste docílili ideální míry výhřevnosti. Takto si lze dopředu připravit brikety na celou topnou sezónu, přičemž budete mít topení zcela zdarma.
Foto: Shutterstock
Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. To jest výňatek z lesniho zákona. V článku autor mohl kladt větší důraz na slovo “suchou”, jelikož větve z provedené těžby nejsou klestem ve smyslu zákona. Také je nutno připomenout, ze na klest by jste se měli vydat pěšky, aby jste neporušili některý z odstavců paragrafu 20 lesniho zákona.
Děláte si z nás tímhle článkem legraci? Co přijde příště? Češi vymysleli geniální způsob jak se v létě ochladit, lezou do vody?