Pro většinu domácností už účet za vytápění rodinného domu nebo bytu představuje jednu z největších položek z rozpočtu za celý rok. A to je zkrátka problém, který je třeba řešit.
Ceny se dají výrazně srazit
Stát s tím ovšem nic nedělá a jen vesele sleduje, jak tuzemští zákazníci čerpají nejdražší energie z celé Evropy. A co více, ještě jim to chce okořenit tím, že vyhoví nařízení EU, které počítá s tím, že se na domácí vytápění plynovým kotlem a uhlím zavedou emisní povolenky. Bude to znamenat další tisíce korun, které budete muset zaplatit, jak jsme informovali již dříve.
Existují nicméně způsoby, kterými lze za topení výrazně ušetřit, a to klidně i 50 až 70 %. “Pakliže máte radiátory, je potřeba udělat si tepelný izolant. Stačí vám hliníková fólie, kterou radiátory obalíte. Topení bude ohřívat stěnu a fólie odrazí teplo zpět do místnosti,” říká pan Radek z Ostravy.
Ještě lepší je podle něj ale využívat efekt slunečních dní, které přicházejí pravidelně i v zimě. “Jakmile se venku slunce objeví, okamžitě roztáhněte veškeré žaluzie a závěsy a nechte ho do prostoru proudit co nejvíce,” vysvětluje pan Radek. I v zimě vám tak může slunce dům krásně vyhřát. “Nejlepší je to samozřejmě tehdy, pokud máte okna na jih.“
Kontroly nepodceňujte
Když už je topení třeba přeci jen zapnout, dělejte tak s rozmyslem. Nastavte si vyšší teplotu přes den a nižší přes noc. Ideálně potom vytápějte jen ty pokoje, ve kterých se ve dne vyskytujete. Pakliže chcete ušetřit, využívejte jen jednu místnost v domě.
Čtěte také: Zákaz topení tímto dřevem. Kdo ho bude nadále používat, dostane mastnou pokutu
Na čem se naopak šetřit nevyplácí, to jsou pravidelné kontroly kamen, kotle a otopné soustavy. Právě tam může docházet k nejrůznějším ztrátám, pokud něco nefunguje tak dobře, jak by mělo. Pakliže vlastníte kotel na tuhá paliva, můžete využít možnosti nasbírat si v lese klestí a vyrobit si z něj domácí brikety. Tímto způsobem potom můžete vytápět domácnost pohodlně zdarma.
Foto: Shutterstock, Pixabay