Je tu stále spousta domácností, které mají obavy z toho, jak dokáží zaplatit spotřebu plynu a elektřiny za tuto sezónu, respektive celý rok. Jak známo, spotřeba nejvíce roste vždy v zimě, a to na několikanásobek běžného provozu.
Jak ušetřit 50 tisíc korun
Další lidé už si svým způsobem zvykli na to, že za plyn musí platit třeba 50 tisíc korun ročně, a ještě jim to připadá vlastně docela dobré, protože to také mohlo dopadnout hůře. Jenže když mají příjem například 500 tisíc korun, jen za teplo platí desetinu svého rozpočtu, a to je zkrátka příliš.
Není tedy divu, že se nad tím mnozí zamýšlejí a někteří docházejí k zajímavým závěrům. “Už třetí zimu topím zcela zdarma. Přeci jim nebudu platit ty hrozné peníze,” říká pan Luboš z Ostravy. “Stačí jen změnit pohled na vytápění a ušetříte nemalé peníze, které můžete použít třeba na dovolenou.“
On sám si pomáhá tak, že vždy vyráží na dřevo do lesa. Zde však dle lesního zákona nemůžete sbírat libovolné dřeviny, ale pouze takové, které mají v průměru do 7 centimetrů. Jde o takzvané klestí, které je však pro tento účel zcela dostatečné. “Krásné na tom je, že klestí vám nemůže nikdo zakázat sbírat, a to v jakémkoliv lese,” vysvětluje Luboš.
Jak si poradit sám
Dále už je to poměrně jednoduché. Je potřeba mít drtičku na dřevo, kterou ovšem seženete poměrně levně, a navíc ji můžete nabídnout třeba sousedům, případně si tímto způsobem přivydělávat, že budete vyrábět topivo. Nadrcené dřevo potom dáte do lisu na brikety, což je další jednorázová a přijatelná investice.
Čtěte také: Češi objevili skrytý čudlík na topení. Kdo ho zmáčkne, dostane více tepla za stejné peníze
“Přidat můžete i nějaký ten papír nebo kartony, bude to potom lépe hořet. Důležité je také to, aby dřevo bylo vyschlé,” vysvětluje pan Luboš. Tímto způsobem si tudíž vyrobíte vlastní brikety, a to zcela zdarma. Těmi pak můžete topit celou zimu zcela bezplatně.
Foto: Shutterstock