V České republice jde do tuhého a podle všeho se v domácnostech bude kontrolovat kdeco. Cílem je, aby se lidé chovali tak, jak si stát představuje. Zatím se to neděje, a to například v rámci plýtvání potravinami, v čemž jsou Češi jedni z nejhorších na světě.
Musí se něco stát
Zatímco na východě lidé potraviny nevyhazují proto, že jsou pro ně drahé, a tak si jich váží, tak na západě už jsou zase lidé uvědomělejší a snaží se svou spotřebu omezovat. Česká republika je ale někde uprostřed. Uvědomění o tomto tématu tu příliš velké není a zároveň se lidem nevede vůbec špatně, takže si toho dopřávají až příliš.
Jenže Česko se zavázalo snížit do roku 2030 plýtvání jídlem o celou jednu třetinu. To se vůbec nedaří plnit, a tak musí přijít na řadu těžší kalibr, který už chystá Ministerstvo životního prostředí.
Pravdou je, že s plýtváním se rozhodně něco musí udělat, protože běžný Čech za jeden rok vyhodí 40 až 60 kilogramů jídla. Odborníci se přitom domnívali, že tato míra se přirozeným způsobem sníží poté, co v zemi výrazně stouply ceny v obchodech. Na statistice vyhozených potravin se to však prakticky neprojevilo, což je velmi zvláštní.
Třídění odpadu nestačí
Na místě jsou tedy sankce za to, že budete jídlo vyhazovat. “Sankce by mohly souviset například se svozem odpadu. Mělo by jít o finanční záležitost, aby si lidé uvědomovali, že je vyhazování bude stát stále více peněz,” řekl expert Jan Maršák pro server Aktuálně.
Pravdou je, že dosud uplatňované vzdělávání v této věci příliš nefunguje. Češi se sice do určité míry naučili odpad třídit, ovšem zatím to nemá žádný vliv na jeho celkovou produkci a zejména omezení plýtvání s jídlem.
Čtěte také: Obchody v Česku zruší účtenky. Češi se bouří, nebudete vědět, jestli vás nenatáhli
Lidé by si měli uvědomit, že vyhazování potravin je špatné pro celou společnost, a proto je třeba ho sankcionovat. Vysoká spotřeba se totiž projevuje v celkových cenách, které pořád rostou, jelikož toho lidé kupují více, než doopravdy potřebují.
Foto: Shutterstock, zdroje: Eat Responsibly, MZe