Celkem tři vakcíny jsou těsně před schválením evropskými regulačními orgány. Vedle dvou inovativních amerických RNA vakcín od společností Pfizer a Moderna je to také takzvaná oxfordská vakcína od firmy AstraZeneca.
Výrazně nižší účinnost
Podle prvních výsledků závěrečných klinických studií se od sebe látky velmi liší svou účinností. Zatímco americké vakcíny dosahují účinnosti 95 %, což znamená, že před nákazou koronavirem chrání téměř absolutně, látka od AstraZenecy takový efekt nemá. Při podání standardní dávky ochránila pouhých 6 lidí ze 10, což znamená 60% účinnost. Celé je to ještě trochu složitější, protože se farmaceutickému gigantu podařila také jistá chyba, kdy některým účastníkům studie podala nižší dávku a u těchto participantů se ukázala překvapivě 90% účinnost. Takových však bylo velmi málo na to, aby se z toho dal odvodit skutečně platný závěr. Firma tak chce nyní provést další studii, ve které to zkusí právě s nižší dávkou, která by mohla přinést lepší imunitní odpověď. Ukázalo se však bohužel i to, že v klinické studii této společnosti panoval jistý zmatek a skutečná účinnost vakcíny proto stále není jistá.
Česká republika má přitom objednáno 5,5 milionu vakcín právě od AstraZenecy a Pfizeru. Ministerstvo zdravotnictví nesdělilo, v jakém poměru toto množství je, ale je velmi pravděpodobné, že drtivou většinou bude tvořeno právě britskou vakcínou, protože Pfizer bude jako první zásabovat domovské Spojené státy americké.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný také poukázal na to, že vakcína od Pfizeru není vhodná pro aplikaci lidem v ordinacích praktických lékařů, protože se musí uchovávat v minus 70 stupních Celsia. Je tedy možné, že ji ministerstvo objednalo pouze pro centrální očkování, například zdravotníků, případně seniorských domů. K dalším zájemcům o očkování takzvaně z ulice se proto zřejmě nedostane.
Je bezpečná, ale ne tak účinná
Pro běžné občany tak bude k dispozici s největší pravděpodobností pouze vakcína od AstraZenecy, která má jednu velkou výhodu, a to cenu. Stát by totiž měla pouhých 50 až 100 Kč, zatímco dávky od Pfizeru a Moderny jsou několikanásobně dražší.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný také jasně řekl, že si Češi nebudou vybírat, čím se chtějí nechat očkovat. “Jako si v současné době nevybíráte, kterým antibiotikem budete léčeni, stejně tak si nevybíráte vakcínu na chřipku. Nemyslím si, že je to nutné, protože vakcíny musí být srovnatelně bezpečné,” uvedl ministr v televizi Prima. Správně poukazuje na to, že vakcíny prokázaly stejnou míru bezpečnosti. Nikoliv však účinnosti.
Česká republika tak může mít oproti jiným státům nevýhodu v tom, že se proočkuje méně účinnou vakcínou. To znamená, že se sice podaří dostat epidemii pod kontrolu, ale pravděpodobně ne tak rychle a spolehlivě, jako kdyby se použila vakcína s vyšší účinností.
Foto: Freepik