Češi aktuálně platí obrovskou daň za to, že státní instituce nebyly příliš úspěšné v boji s inflací. Pravda, zdražování postihlo prakticky celou Evropu, ovšem málokde bylo tak masivní jako právě v České republice. Dnes už sice inflace polevuje, ovšem stále je velmi vysoká, a zůstává velkou otázkou, zda se jí podaří srazit na dlouhodobě přijatelné hodnoty. Je od nich totiž opravdu výrazně vzdálená.
Část úspor je v tahu
Ekonom David Navrátil teď v rozhovoru pro server Novinky.cz uvedl, že je to právě inflace, která je jedním z nejvíce negativních ekonomických jevů vůbec. Doslova totiž požírá životní úroveň obyvatelstva. Málokdo si uvědomuje, že nejde pouze o nárůst cen a ztrátu kupní síly vzhledem k reálně nižším mzdám.
Největší ránu totiž obdrží úspory na vašich bankovních účtech. Pakliže neinvestujete a necháváte peníze pouze odpočívat v bance, za minulé dva roky jste přišli o nemalou sumu. Nikoliv nominálně, ale reálně. Za své peníze si totiž koupíte výrazně méně než právě před dvěma lety. A to přibližně o jednu třetinu.
“Češi jsou totiž konzervativní a drží velkou část peněz v hotovosti nebo na běžných účtech, kde úročení nemůže nikdy pokrýt takto vysokou inflaci,” řekl zcela jasně Navrátil. “Došlo tak k reálné ztrátě bohatství, kde ta náprava bude trvat roky.“
Způsobil to stát
Za velkou částí inflace bohužel stojí stát. A to z jedné strany tím, že vydává vysoké částky na dluh v rámci státního rozpočtu, a z druhé strany potom v důsledku nečinnosti České národní banky, která už více než rok nepohnula s úrokovou sazbou vzhůru, přestože to podle ekonomů bylo jednoznačně namístě. Kvůli tomu nám vysoká inflace požírá úspory o poznání déle, než by bylo nutné.
Ekonom Petr Sklenář potom v minulých dnech vyvolal zajímavou debatu zjištěním, že v České republice opět masivně roste peněžní zásoba. To je podle něj jednoznačně proinflační jev a reálně hrozí, že se nám vysoká míra zdražování do ekonomiky zase rychle vrátí. Růst zásoby peněz je totiž nejrychlejší v celé Evropské unii.
Foto: Shutterstock