Stát oznámil, že se lidé budou muset uskromnit a začít ve velkém šetřit. Už mnoho let se totiž nedaří sestavit rozpočet, který by nekončil schodkem ve stovkách miliard korun, na což už se s podezřením dívají i v zahraničí. Hrozí přitom, že zanedlouho nám nebude chtít nikdo půjčit, případně jen za vysoký úrok. A je také pravdou, že stát má pouze jedny peníze, a to ty od daňových poplatníků. Těch tedy na jedné straně musí vybrat více a na straně druhé jich méně rozdat.
Významná částka je pryč
Výsledkem je pracně poslepovaný konsolidační balíček, ve kterém jsou doslova stovky opatření, přičemž Češi postupně zjišťují, jak moc se jich to bude týkat. Je to zpracováno dosti nepřehledně, takže vedle naprostých drobností se objevují zcela zásadní věci, které však na první pohled zapadají. Mnozí se možná až v příštím roce dozvědí, jak moc bude jejich domácí rozpočet okrouhán.
Některá opatření se totiž do vašich financí zakousnou skutečně velkou silou. Jednou z nich je přitom zrušené školkovného, nad čímž mnozí kroutí hlavou. Dosud bylo možné si od daní odečíst náklady na to, že dítě umístíte do předškolního zařízení. Jde přitom jednoznačně o věc, která podporuje zaměstnanost matek, o kterou stát údajně tak moc stojí.
Lidé se obecně v nejrůznějších slevách na dani málo vyznají, a tak jim příliš nedochází, že efektivně přijdou o spoustu peněz. V tomto roce si totiž od daní mohli v rámci školkovného odečíst 17 300 korun. Jde o ekvivalent minimální mzdy, která se zvýší, takže v příštím roce by šlo už o 18 tisíc korun. Reálně to znamená, že jste na daních zaplatili o tuto částku méně. Tyto peníze vám tedy zůstaly.
Spoléhali na to
Od příštího roku ale školkovné nebudete moci uplatnit, a tak o těch přibližně 18 tisíc korun přijdete. “Když jsem to poprvé viděla, nevěřila jsem vlastním očím. Nejenže nám roky v této inflaci nezvýšili rodičovskou, ale teď ještě zruší tuhle podporu rodin? Každý měsíc jsme rádi, že vyjdeme a tohle je velká čára přes rozpočet,” říká paní Klára, jejíž manžel si tuto slevu na dani v plné výši uplatňoval.
Stát však argumentuje tím, že ve skutečnosti tuto podporu využívaly hlavně středněpříjmové domácnosti, pro které šlo o velkou výhodu. Měly totiž od čeho slevu odečíst, jelikož vydělají tolik, že musí platit významnější daň z příjmů. Ovšem nízkopříjmové domácnosti tolik nevydělají a vlastně školkovné neměly z čeho odečítat.
Čtěte také: Každá domácnost přijde o 8300 korun měsíčně. Stát už rozhodl, neuděláte s tím nic, tak plaťte
To je ale každopádně dosti zvláštní argument, protože střední třída v tomto ohledu potřebuje pomoci a v určité míře toho mohli využívat i ti, co tak vysoké příjmy nemají. Každopádně, dnes už se platí takřka za jakoukoliv školku, a to v rozmezí jednoho až dvou tisíc korun měsíčně, nehledě na ty soukromé, které jsou ještě podstatně dražší.
Foto: Shutterstock
Já jsem svobodný a bezdětný, tudíž žádné daňové úlevy nemám. Tak proč by je měl mít někdo jiný jen proto, že si udělá haranta? Dobře že to zrušili, ještě by měli zrušit to porodné.
Pane svobodny, bezdetny a nevadi vam, ze na duchod vam budou vydelavat moje deti?
Přesně. Je sice super že chce mít někdo rodinu, ale pokud na to nemá tak ať si ji nedělá. Taky si nepůjdu koupit něco na co nemám.
Ať šetří poslanci na sobě a nepřidávají si a bude peněz dosti a nepodporují lajdaky co nechtějí makat
Pokud to budou banky to budou dělat, vyplatí se peníze dávat do polštáře
Proto začíná plno podniku obchodu nepřijímá platby kartou ono předčasném obcani zachranily banky před pádem když stát z penez daňových poplatníků je zachránil před krachem a teď ty sami banky okradaji občany