Ačkoliv to možná v českých obchodech zatím není tolik znát, potraviny na světových trzích začaly velmi rapidně zdražovat, což se dříve či později projeví i v tuzemských obchodních řetězcích. Není totiž žádný způsob, jak tomu zabránit. Ba právě naopak, jakmile řetězce zavětří příležitost, ceny pořádně napálí a ještě si k tomu něco připočtou navíc, jak jsme viděli v loňském roce.
Špatná konstelace
Už jsme přitom informovali o tom, jak dramaticky rychle rostou ceny rýže, olivového oleje nebo kakaa. Teď se k nim přidala další důležitá potravina, o které se obvykle příliš nemluví. Ovšem skutečnost, že právě ona zdražuje takovýmto tempem, je sama o sobě znepokojivá. Nejde totiž o nic jiného než pomerančový džus.
Jeho cena roste v důsledku velmi špatného počasí a tím i úrody v zemích, jako jsou Mexiko, Brazílie nebo Florida. Právě ony patří k největším producentům pomerančového džusu, a tedy také k jeho vývozcům. Ve většině případů nedošlo k tomu, co se stalo u jiných potravin, tedy, že by tyto jednotlivé země zakázaly vývoz pomerančů nebo již hotového džusu. To ovšem nic nemění na tom, že jeho cena trhá rekordy. Je už třikrát vyšší oproti stavu před dvěma lety.
Sleduje se konkrétně cena pomerančového džusu v mraženém stavu, tedy koncentrátu. Ovšem od ní se odvozují ceny i dalších typů džusu. Ostatně jádro problému je ve zdražujících pomerančních.
Věřte nebo ne, ale například na Floridě došlo k nejhorší úrodě pomerančů za celých 80 let. Podepsala se na tom nečekaně silná hurikánová sezóna, mrazy, ale také nákaza přenášená hmyzem.
Nemá to řešení
Letos se proto v tomto americkém státě zvládne vyrobit pouhých 28 milionů krabic pomerančů, zatímco v loňském roce to bylo 41 milionů. Naposledy byla takto špatná úroda v roce 1943. Ještě důležitější a znepokojivější je ovšem trend. Je to totiž už čtvrtý pokles v po sobě jdoucích letech.
Podobné problémy mají pěstitelé pomerančů v Brazílii, přičemž platí, že právě ty se používají k výrobě pomerančového džusu. Přibližně čtyři pětiny džusu, který se vypije, má původ právě v této zemi.
Lidé jsou přitom zvyklí na rychlá řešení a domnívají se, že se vše nějak vyřeší. Jenže tak tomu není. Jak přiznávají odborníci a pěstitelé, produkce je zkrátka nízká a nezvládá pokrýt celosvětovou poptávku. To jednoznačně vytváří tlak na ceny, které zřejmě ještě porostou. Z pomerančového džusu se tak brzy může stát nedostupný luxus.
Foto: Shutterstock, zdroje: Trading Economics, CNBC