Pokud se snad někdo domníval, že koronavirová krize povede k poklesu cen nemovitostí a nákup bytu či domu odložil s tím, že za pár měsíců ušetří, teď mu zřejmě zbyly jen oči pro pláč. Kromě toho, že nabídka bytů velmi prořídla, ty dostupné jsou k mání i o deset procent dráže než tomu bylo před covidem.
Z dat společnosti Reas vyplývá, že v Praze stojí metr průměrného bytu 107 tisíc korun. V případě levnějších bytů v panelových domech stoupla cena za metr čtvereční za poslední rok z 71 296 korun za metr čtvereční na 82 313 korun.
Přitom Česká národní banka už nějakou dobu upozorňuje na to, že nemovitosti jsou v České republice nadhodnocené. Ve své poslední zprávě k tomuto trhu poukazuje na to, že jsou předražené přibližně o čtvrtinu, tedy 25 %. Guvernér ČNB Jiří Rusnok v loňském roce opatrně varoval před nákupem bytu za už tehdy podle něj přemrštěné ceny. Ty však ještě stouply.
“Na skutečnost, že jsou ceny bytů nadhodnocené, upozorňujeme už od roku 2018, kdy se poprvé nadhodnocení projevilo,” uvedl pro Lidové noviny sociolog Martin Lux, který se zabývá vývojem na trhu nemovitostí. Podle něj už dnes můžeme mluvit o cenové bublině.
Mezinárodní poradenská společnost Jones Lang LaSalle informovala o tom, že z metropolí visegrádské čtyřky má Praha jednoznačně nejhůře dostupné bydlení. V Bratislavě, Varšavě i Budapešti dosáhnou obyvatelé na byt podstatně jednodušeji. Zatímco v Praze dá zájemce za koupi 60metrového bytu 147 měsíčních hrubých platů, ve Varšavě je to 98 platů a v Budapešti dokonce 92 platů.
Nezdá se přitom, že by se na tomto vývoji mělo v blízké budoucnosti něco měnit. Ceny zřejmě rychle porostou i nadále. “V následujícím půl roce očekáváme pokračování cenového růstu, který zůstane nad desetiprocentní úrovní. Důvodem bude přetrvávající poptávka ze strany investorů i úrokové sazby, které se i přes mírné zvýšení drží na nízké úrovni,“ uvedl Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.
Přestože se realitní trh v České republice zjevně dostal do fáze cenové bubliny, málokdo si troufne odhadnout, kdy by měla prasknout. “Cenová bublina se může na trhu bydlení klidně nafukovat i několik dalších let,” říká Martin Lux. Může se navíc stát, že nepraskne nikdy a výkon české ekonomiky rostoucí ceny bytů nakonec dožene.
Foto: Shutterstock