Přestože je Česká republika v nevídaném ekonomickém útlumu způsobeném nejprve první a teď také řádně rozjetou druhou koronavirovou vlnou, v cenách zboží se to zatím příliš neodráží. Ba právě naopak, Česko patří k zemím, kde cenová hladina roste jedním z nejrychlejších temp v Evropské unii.
Nic na tom nezměnila ani čísla zářijové inflace, která meziročně dosáhla hodnoty 3,2 %. To je vysoká míra zdražování, vezmeme-li v potaz, že mzdy v současné době v podstatě nerostou a pomalu se rozjíždí větší propouštění. Nezaměstnanost tak logicky poroste, což povede k poklesu kupní síly. Jediným pozitivem může být pokles cen o 0,6 % oproti srpnu. Na něm se podepsaly především nižší ceny v oblasti rekreace a kultury, stejně jako lehce nižší ceny v oddíle potravin a nealkoholických nápojů.
Ceny už budou spíše klesat, ale ne dostatečně rychle
Podle ekonomů by v příštích měsících měl růst cen dále zpomalovat. “Aktuální, stále vysoká meziroční inflace vlastně odráží spíše ještě dobu předcovidovou. Zatím nepříliš viditelné desinflační tendence (nejenom u energií, ale i u spotřebního zboží) budou sehrávat větší roli v příštím roce, kdy se už inflace dostane až pod dvě procenta. Pokles inflace bude brzdit slabá koruna, některé regulované ceny a plánované vyšší spotřební daně. I tak inflace může klesat rychleji, než napovídá platná prognóza ČNB,” říká ekonom ČSOB Petr Dufek. Podle něj by se inflace v závěru roku mohla dostat někam k 2,5 %.
To však nic nemění na tom, že Česká republika spolu s Maďarskem (4 %) a Polskem (3,7 %) v celé Evropské unii vévodí žebříčku zdražování. Například země eurozóny už se vlivem koronavirového propadu dostaly do mírné deflace, tedy poklesu cenové úrovně. Podle ekonomů aktuální situace není pro občany Česka pozitivní, protože na jedné straně jim rostou výdaje a na té druhé stagnují nebo i klesají příjmy.
Foto: Freepik