Navzdory tomu, že analytici předpokládali postupné utlumování růstu cen, který nebývale zrychlil na začátku tohoto roku, zatím se tak neděje. Ba právě naopak, zdražuje se dále a ještě více. Podle Českého statistického úřadu vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 3,4 % oproti loňskému roku. Možná ještě zajímavější je meziměsíční nárůst. Oproti červu bylo v červenci dráže o 0,4 %, což už je poměrně rychlý růst, který může vzbuzovat určité obavy.
Extrémně drahé zájezdy
Nejvíce překvapivě zdražovaly ceny dovolených, respektive zájezdů. Přestože cestovní kanceláře zasažené koronakrizí avizovaly příznivé ceny svých produktů, zjevně se tak nestalo. Dovolené totiž oproti loňskému roku podražily o nebývalých 23 %. Pokud tak někdo loni za zájezd platil 20 000 Kč, letos už musel za ten samý vynaložit bezmála 25 000 Kč. Zdá se tedy, že cestovní kanceláře spíše využily situace a hladu Čechů po dovolených. Uvědomují si také, že v létě musí pokud možno minimalizovat ztráty, které utrpěly v předchozích měsících. Tomu odpovídá i to, že zdražili i další podnikatelé ve službách. Restaurace a hotely zjevně využívají náporu tuzemských turistů.
Zdražily také pohonné hmoty, a to přesto, že jejich spotřeba je stále nižší než kolik činí průměr. Tady je ale nutno upozornit, že nafta a benzín jsou pořád relativně levné a zdražuje se z nízkého základu, který byl způsoben bezprecedentním propadem ceny ropy v březnu tohoto roku.
Odložená krize
Na celkové inflaci se největší měrou podílelo zdražení alkoholu a tabákových výrobků, přičemž na třetím místě se umístily potraviny. Významnou položkou zdražování je nadále i bydlení, které v souhrnu oproti loňsku zdražilo o 3 %. Rostly také ceny elektrické energie.
Experti mohou být z tohoto vývoje spíše překvapeni, protože předpokládali postupné zlevňování dané krizí, již způsobila pandemie koronaviru. Z čísel inflace je ale docela dobře patrné, že Češi o peníze stále nepřicházejí a obchodníci mají prostor ke zdražování. Do značné míry je to dáno i politikou české vlády, která do ekonomiky pumpuje peníze a například řadu pracovních míst drží na umělé výživě, bez níž by pravděpodobně zanikla.
Dá se tak říct, že tu máme jakousi odloženou krizi, která nejspíše naplno propukne až na podzim tohoto roku. Tehdy se dá očekávat první větší vlna propouštění, která zatím překvapivě neproběhla. A teprve pak mohou ceny začít klesat.
Foto: Freepik