Možná ještě budeme vzpomínat na doby, kdy jsme si mohli pořídit máslo, i když bylo drahé. Aktuálně bohužel vše směřuje směrem, kdy všechno živočišné se z pohledu ochránců životního prostředí stává neudržitelným. Problémem začínají být krávy, které prý produkují příliš mnoho emisí, a tak je třeba v Nizozemsku začali likvidovat.
Tohle je budoucnost
Zároveň už se objevují “zajímavé” alternativy, jak máslo nahradit. To může na první pohled působit jako zábavný úlet, ovšem vše působí velmi dobře promyšleně, jako nějaký projekt, který se do budoucna chystá třeba právě máslo nahradit. Vědci na univerzitě v Gentu například upekli buchtu bez použití másla. To nahradili tukem vyrobeným z hmyzu, respektive hmyzích larev.
Asi vás nepřekvapí, že produkce takového tuku je údajně mnohem úspornější, protože nevyžaduje takovou spotřebu místa, vody a neplodí žádné emise. Zároveň je možné červy chovat v Evropě, což zajistí udržitelnost a také sníží uhlíkovou stopu, protože nebude nutné dovážet z daleka.
Chutnala by vám?
A jak takové máslo z červa vzniká? Je to poměrně jednoduché. Hmyz se rozmixuje pomocí mixéru a systéme centrifúze se oddělí látka, která velmi připomíná právě máslo. Celý pokus zašel až tak daleko, že se buchta z tohoto zvláštního másla prodávala i v místním supermarketu. Lidé na ní měli nejrůznější názory. Jedněm chutnala, jiným ne. Tvůrci experimentu vše bedlivě testovali a zapisovali. Nakonec došli k závěru, že čtvrtinu másla v takové buchtě je bez problémů možné nahradit červy, protože rozdíl nepozná nikdo. Jakmile se ale podíl larvího másla začne blížit polovině, lidem to už připadá zvláštní.
Ačkoliv se o tom příliš nemluví, ve skutečnosti Evropská unie masivně podporuje projekty, jejichž cílem by mělo být vytvoření podobně alternativního stravování, a to s tím cílem, aby se omezilo dnes standardní a velmi extenzivní zemědělství, které evidentně začíná vadit. Mluví se například o rostlinných bílkovinách a velkém omezování masa. To se do budoucna může stát velkým luxusem, který si budou moci dovolit jen ti nejbohatší, případně se rovnou zakáže, podobně jako spalovací motory.
Foto: Shutterstock
Takže trochu odborného výkladu:Hmyz obsahuje chitin,který nemůže být zpracován našimi střevy,ale chitinje velmi chutný polysacharid pro rakovinu,parazity,plísně a téměř cokoliv,co způsobuje onemocnění.Obsahují také metamorfní steroidy,zejména ekdysteron.Tohle není strava pro savce.Jedině ptáci mohou bezpečně zpracovat potravu hmyzu.Trávicí systém ptáků je úplně jiný než ten náš.Doporučuji aby všichni členové Europarlamentu nám šli příkladem a začali hmyz konzumovat,tak rok na zkoušku,uvidíme jak jim to bude prospívat..
Kdepak, bruselské panstvo a boháči se bude dál ládovat pravými šťavnatými steaky, bez ohledu na emise. Panstvo vždycky lidu rádo kázalo vodu, ale samo nezřízeně chlemstalo víno.
Nejvíce odpadu produkuje člověk čím nebo kým ho nahradíme 🤔
Uhlíkovou stopu zanechává každý žijící tvor, takže pro naplnění tužeb zelených fanatiků bychom museli zničit veškerý život na naší planetě. EU nás bombarduje hloupými dogmaty z katechismu gretensko-klimatické věrouky. Uhlíková neutralita je naprostý nesmysl. Je zapotřebí neprodleně ukončit řádění zelených fanatiků, kteří ovládli špičky EU. A tak se EU stala největším nepřítelem evropské civilizace.
V jinde umístěném článku o tomto problému jsem přidala komentář, namířený proti autorovi článku. Nepadlo sprosté slovo…a výmaz přišel.
Mě by fakt zajímalo, proč hrubá, urážlivá a nespisovná slova můžou zůstávat?
Jo a ještě něco: reklamy házíte všude každých pár vteřin, a mě teď -když píšu, překrývají text skoro bez přestání .