Důchody se tak trochu vymkly jejich původnímu účelu. Tím bylo umožnit lidem, kteří již nemohou pracovat, aby na stará kolena nespadli na úplné dno. Nejde přitom o nikterak starý konstrukt. V Evropě se objevil koncem 19. století a plně se rozvinul až ve století dvacátém. Nutno však říct, že se stále více prohlubovaly jeho pečovatelské aspekty, až začal být pomalu, ale jistě neúnosným. O tom se dnes přesvědčujeme i v České republice, kde už se do důchodového systému musí přispívat ze státní kasy, jelikož sám o sobě již v podstatě zkolaboval.
Už to nejde dál
Mluvíme zde o průběžném důchodovém systému, kdy lidé v produktivním věku platí něco, čemu se říká pojištění, avšak ve skutečnosti jsou to finance, které jdou obratem do lidí, kteří již dosáhli důchodového věku. Spoléhá se na to, že současné zaměstnance potom tímto způsobem budou podporovat další generace. Problém je ale v tom, že už jsme dosáhli bodu, kdy lidé platící sociální pojištění, nedají dohromady tolik peněz, aby to to pokrylo potřebu současných důchodců.
Důvodů je přitom celá řada. Tento okamžik se někdy v budoucnosti očekával, avšak v České republice nastal nečekaně brzy, a to především v důsledku rychlého nárůstu penzí, který byl objektivně nezodpovědný, protože je neufinancovatelný. Málokdo si to přitom ještě doplnil dalším důležitým faktorem, a tím je to, jak dlouho dnešní důchodci na odpočinku tráví. Je to čím dál tím déle. K čemu tedy dochází? Stále více lidí v důchodovém věku bere výrazně vyšší penze po mnohem delší dobu.
Velká změna na spadnutí
Česká správa sociálního zabezpečení teď zveřejnila důchodovou ročenku za rok 2022, ze které vyplývají zajímavé informace. předně to, že Češi dnes v důchodu tráví průměrně více než 24 let. V případě mužů je to 19 let a 4 měsíce a v případě žen potom dokonce 28 let a 7 měsíců. A ačkoliv tak ženy berou průměrně nižší penze, v celkovém součtu mohou získat naopak větší balík peněz.
Čtěte také: Potvrzeno. Čeští důchodci jsou na tom nejlépe na světě. Tak dobře se jejich kolegové nemají ani v Německu
Podle ministerstva práce a sociálních věcí jsou důchody aktuálně neudržitelné, a tak se chystají velké změny. Předně by postupně mělo dojít k navyšování věku pro odchod do důchodu, což je v plánu v rámci důchodové reformy. Počítá se přitom s tím, že věk nebude přesně určen, ale každý se kolem padesátého roku svého věku dozví, kdy půjde do penze, a to tak, aby dle průměrné doby dožití měl vyhlídku strávení přibližně 21,5 let v důchodu. To by tedy oproti dnešnímu stavu představovalo poměrně významné snížení a navíc jednoznačné zastropování.
Foto: Shutterstock
Velmi se mi líbí bědování nad tím, že na důchody nejsou peníze. Nikdo si asi už nepamatuje dobu, kdy p. Kalousek jako ministr financí chtěl zachránit zahraniční banky před krachem v Česku. Vymyslel “Konsolidační agenturu” při Ministerstvu financí a “odkoupil” nedobytné úvěry z privatizace devadesátek. Na odkoupení použil 350 miliard z důchodového účtu. Zde byla chyba, že to nebyl státní úvěr s úrokem aby banky “přežily” a stát si potom vylepšil státní kasu o ten úrok. Teď si, díky penězům českých důchodců, banky “mastí kapsy” a zisky vyvádějí do zahraničí. A nikdo není za nic zodpovědný. Ani ti, jejichž podpisy jsou pod těmi úvěry…
Z důchodového účtu jsou placeny dávky a začleňování Ukrajinců. To málokdo ví. Proto taky byli čeští důchodci zkrouhnuti, jinak by na ty statisíce nových hladových krků z Ukrajiny nebyly prachy.