V poslední době se objevila řada případů, které tak trochu připomínají divoká devadesátá léta, kde nebylo výjimkou, že lidé zničehonic přišli o miliony korun, jelikož je někdo jednoduše podvedl. Mnozí si myslí, že něco takového dnes už není absolutně možné, jelikož na vše jsou vytvořeny dokonalé kontrolní mechanismy, případně regulace, ale možná byste se divili, co lze i v dnešní době napáchat.
Peníze sebrala
Aktuálně se řeší závažný případ zpronevěry ze strany advokátky Evy Sukové. Ta několik svých klientů připravila o prostředky, jež u ní měli v takzvané advokátní úschově. Částečně šlo například o firmy, které tam peníze měly dlouhodobě, ovšem bohužel tam byli i lidé, kteří této úschovy využili při nákupu nemovitosti.
Šlo o zcela běžné domácnosti, které si vyhlédly svůj vysněný dům, získaly na něj hypotéku a postupovaly přesně tak, jak se doporučuje. Tedy nikoliv tak, že peníze vyplatí rovnou developerovi nebo prodejci, ovšem složí je do advokátní úschovy, ze které se uvolní až poté, co dojde k přepisu nemovitosti na katastru nemovitostí.
K přepisu skutečně došlo, tedy prodejce bytu vše splnil, ovšem ukázalo se, že v úschově už peníze nejsou. Tehdy vše prasklo a provalilo se, že advokátka peníze jednoduše zpronevěřila. Převedla si je totiž na soukromé účty, odkud zmizely.
Případů přibývá
Jednu z dotčených domácností, jejíž příběh přinesl server Lidovky.cz, to přivedlo doslova na buben. Rodina s ročním dítětem se propadla do obrovského finančního srabu, jelikož se ocitla bez bydlení i bez půjčených peněz, které navíc musí dále splácet. Překvapivě se ukázalo, že v takových případech nikdo nepomůže a veškerá tíže je právě na klientech.
Je přitom paradoxní, že pokud by dotyční celou sumu zaplatili rovnou prodejci nemovitosti, s velkou pravděpodobností by dnes bydleli ve svém. Avšak snaha eliminovat jakékoliv riziko vytvořila ještě rizikovější situaci. Právě advokátní úschovy se totiž ukazují být velmi slabým místem.
Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem
Před dvěma lety to nasvítil i případ zkrachovalé Sberbank. Tam sice nedošlo ke zpronevěře, ovšem řada advokátů měla úschovní účty právě u této banky. Když zkrachovala, najednou se k penězům nemohli dostat, přičemž se na ně vztahovalo pouze zákonné pojištění do 100 000 eur. To však často ukládané sumy nepokryje. Klienti teď musí čekat na vypořádání majetku banky, které se stále vleče, byť se zdá, že se nakonec podaří vyplatit většinu prostředků.
Foto: Shutterstock
Já stále nechápu, jak se může stát, že si advokát může jen tak převést peníze z advokátní úschovy, kam chce. Předpokládala bych, že peníze budou složeny na speciální druh účtu, kde bude jasně nastaveno dle konkrétní smlouvy,na jaký účet lze peníze převést. Proto upřímně nechápu, proč je třeba nějakých úschoven, kde pak peníze často přistanou jedinému člověku a není možné peníze složit na nějaký chráněný účet přímo té banky, která hypotéku poskytuje. Je daleko menší riziko, že to zpronevěří vlastní banka než advokát.