Dnes už je možné to nazvat naprostou pohromou pro všechny občany České republiky, kteří nejsou naprosto zběhlí ve finančních a technologických otázkách. Nejrůznější organizované skupiny na ně totiž doslova pořádají hony. Prakticky každý se v těchto dnech a týdnech setká s nějakou formou pokusu o podvodné vylákání přihlašovacích údajů do jeho internetového bankovnictví.
Nikdo vám to už nevrátí
Bohužel se to až překvapivě často podaří. Následně už potom tito lidé pouze mohou sledovat, jak jim z účtu mizí jejich finanční prostředky, které tam střádaly klidně i desítky let. Pryč mohou být během několika minut, ale mohou být nenápadně odčerpávány i několik dní.
Mnozí se domnívají, že pokud se stanou součástí podobného podvodného schématu, banka jim nějakým způsobem pomůže, případně jim ztracené prostředky nahradí. Tak tomu ale v žádném případě není. Pojištění se totiž vztahuje pouze na situace, kdy by nějakým způsobem pochybila právě banka a vy jste o peníze přišli jejím přičiněním. Alternativně lze ještě mít pojištění platební karty pro případ ztráty.
Jenže v těchto případech se bavíme o něčem úplně jiném. “Jde o to, že nejrůznější kriminální živly využívají komplexnosti současného světa a s nějakou uvěřitelně se tvářící záminkou se z vás pokusí vylákat přístupové údaje k účtu, případně i potvrzení nějaké platby,” říká odborník na bezpečnost Marek Adámek. “Často za tímto účelem klidně zkopírují celé webové stránky, které pak vypadají jako ty vaší banky, jen s tím rozdílem, že běží na jiném serveru. Vy pak nic netušíc vyplníte údaje, které tím odešlete těmto šíbrům.“
Vychází to velmi často
A v takovém případě jste nahraní. Pokud včas nezaznamenáte, že jste se stali obětí takovéto skupiny a nenahlásíte to bance, aby zablokovala veškeré odchozí transakce, máte prostě smůlu. Jakmile peníze jednou odejdou, už se vám nikdy nevrátí. To je rozdíl třeba oproti karetním transakcím, které se dají v řadě případů zablokovat i zpětně.
Tito šibalové se už ale nevydávají pouze za banky, které vás jakoby vyzývají k tomu, že se musíte přihlásit k účtu a něco tam nastavit, ale například za kurýrní služby nebo vaše věřitele, kterým dlužíte peníze a oni je požadují zaplatit.
Čtěte také: Ekonom České spořitelny ostře promluvil. To přehnal. Lidé chtějí okamžitě rušit své účty u této banky
Časté teď také bývají pokusy s různými poštovními zásilkami. “Například vám přijde zpráva, že máte balík ze zahraničí a je potřeba doplatit nějakou směšnou částku, například 10 korun, ovšem pod odkazem, který z vás vyláká důležité údaje k vašemu účtu,” upozorňuje Marek Adámek. “Divili byste se, kolik lidí na některý z těchto pokusů naletí, obzvlášť když jsou opakované a v různých podobách. Organizovaným skupinám přitom stačí, aby se chytil jeden člověk z tisíce, ve skutečnosti mají ale procento úspěšnosti v České republice mnohem vyšší.“
Foto: Shutterstock