
Česká republika patří k zemím s největší mírou úspor, a to míněno tak, že jsou tyto peníze skutečně uloženy na konzervativních bankovních instrumentech. Často jde bohužel o běžné účty, kde prostředky nepřináší žádný úrok, ale to už je jiný příběh.
Lidé mohou přijít o peníze
Zatímco dříve byly tyto finance chráněny přinejmenším bankovním tajemstvím, dnes se tento institut povážlivě rozvolňuje. Samozřejmě je pochopitelné, když stát skrze různé orgány do vašich účtů nahlédne na základě soudního příkazu, pokud má podezření na něco nekalého, jakkoliv i toto se dá samozřejmě zneužít.
Ale něco úplně jiného je to, když vám budou účty kontrolovat úředníci pracující na Úřadu práce. To už je dle některých odborníků naprosté rezignace na bankovní tajemství jako takové. Do tohoto již schváleného plánu se ostatně pustila i Česká národní banka. Další se potom obávají, kam až to vlastně dojde.
“Cože? Já si požádám o příspěvek na bydlení a oni mi budou kontrolovat, kolik mám na účtu. No, kde to jsme? Něco takového rozhodně nedovolím,” říká pan Richard, který čerpá 8 tisíc korun každý měsíc, aby se udržel ve svém bytě v Praze. “Jinam se mi nechce, tak ať mi stát pomůže.“
Problém je v tom, že dotyčný má zároveň poměrně solidní úspory. “Tomu nerozumím, jde přeci o výši měsíčního příjmu. Na účtu mám milion korun, který jsem si částečně ušetřil a částečně získal dědictvím,” popisuje Richard.

Zkouší na to vyzrát
Jenže to bude v novém režimu výplaty příspěvků a dávek značná překážka. Respektive rovnou stopka pro výplatu peněz. Kdo bude mít totiž na účtu více než 200 tisíc korun, případně bude disponovat jinými nemovitými majetky, ztratí na podporu od státu nárok.
Jde o takzvaný majetkový test, který zkoumá, zda člověk náhodou nemá vlastní prostředky, které by mohl poslat do oběhu, než bude svými požadavky zatěžovat stát. “Tak já vám řeknu, jak to udělám. Ty peníze z banky vyberu a dám si je doma do trezoru. Ten snad nikdo kontrolovat nebude,” popisuje svůj nápad pan Richard.
Čtěte také: Velká česká banka zbankrotovala. Okamžitě si vyberte peníze, jinak vám propadnou
To skutečně může být rozšířená reakce na novinku. Ale také značně riskantní. Zatímco v bance jsou peníze v bezpečí, riziko jejich ztráty stoupá s tím, jak moc s nimi lidé v hotovosti manipulují a jak je schovávají doma.
Foto: Shutterstock
Jenže ani v bance nejsou peníze už v bezpečí, díky hekrům a podvodníkům. Takže po staru, peníze do štruzoku. To jsme to dopracovali.