Kdo by nesnil o tom, že doma najde nějaký ten předmět, který bude mít velkou hodnotu, která může potenciálně přinést jeho majiteli značné bohatství. Většina lidí nad tím ale mávne rukou s tím, že jde o bláhovou představu, která se nikdy nenaplní. To ovšem není zrovna správný způsob uvažování. Kdo jde totiž štěstí naproti, často se s ním střetne.
Můžete být boháči
Není totiž vůbec vyloučeno, že doma máte po svých předcích třeba nějakou tu porcelánovou soupravu nebo nějaký nápojový set, který máte v lepším případě někde vystavený, aby se na něj jen prášilo, v tom horším pak hozený v nějaké krabici ve skříni.
Tyto věci pro vás mají maximálně nostalgickou hodnotu, což se ale může změnit ve chvíli, kdy si je necháte ocenit a případně nakonec prodáte. Vězte totiž, že porcelán je sběratelsky velmi oblíbený a některé kousky, které byly dříve poměrně běžné, mají dnes velkou vzácnost.
Pravdou je, že laik běžným okem nepozná to, jak je ten který kus porcelánu vzácný podle toho, zda je hezký nebo nikoliv. To je z hlediska hodnoty podružné kritérium. Můžete mít krásnou sadu, kterou ale prodáte maximálně tak za odvoz. Stejně tak ale můžete mít kousky, které se vám nebudou líbit, avšak sběratelé by vám za ně utrhli ruce.
Klíčové jsou totiž znaky a iniciály, které najdete na spodní straně porcelánu. Těmi tyto kousky označovali samotné porcelánky nebo jejich prodejci, přičemž jde o nejslibnější vodítko, co se týče hodnoty. Může se ale stát i to, že na spodku žádná značka není. Potom jde o neautorizovaný porcelán, který je obvykle méně cenný, avšak mohou se najít i výjimky, avšak tam už je potřeba zkušený znalec, který by k danému kousku napsal i své dobrozdání a doložitelný příběh.
Pokud jde ale značky porcelánek, tam je zřejmě nejznámější ten míšenský, který je označen zkříženými meči. Tyto kousky můžete v některých případech prodat za statisíce nebo miliony.
Slavné české porcelánky
V tuzemsku byla proslulá porcelánka ve Slavkově. Můžeme tedy vycházet z toho, že nejvíce vzácných nalezených kousků v českých domácnostech bude z této manufaktury. Poznáte ji podle toho, že má na spodku vytištěné, namalované nebo vytlačené písmeno S. Zachovalý hrníček ze slavkovské porcelánky prodáte za desítky tisíc korun.
V Klášterci nad Ohří potom působila rovněž známá porcelánka, jejíž zrod je spojen s hrabaty z rodu Thunů. Její znak nese písmena TK. Porcelánka v Březové má potom znak hornických kladiv a dosud funkční porcelánka ve Staré Rokli zase orlici a iniciály AN.
Podívejte se tedy po svém domě či bytě, zda se tam nějaký takový porcelán nenachází. Se zběžným ohodnocením vám pomohou nejrůznější databáze na internetu, kde lze dohledat opravdu leccos včetně obvyklé ceny. Následně potom můžete zkusit svůj kousek zanést do některého ze starožitnictví a zkusit, kolik by vám za něj nabídli.
Foto: Shutterstock, zdroje: Lakeside Pottery, Noname Antiques, Antik Praha
Ze Staré Rokle pocházím, říkáme to ovšem ze srandy 😀 správně je to Stará Role 😀